Ten kamień, przywołujący swoim wyglądem błękit morza i szum fal, jest chętnie stosowany jako ozdoba pierścionków, bransoletek czy naszyjników. Niegdyś wierzono, że ma on moc uspokajania fal, zapewniając bezpieczeństwo żeglarzom na morzu. Poznaj tajemniczą moc i właściwości akwamarynu oraz dowiedz się, który znak zodiaku powinien nosić biżuterię z akwamarynem.

Czym jest akwamaryn? 

Akwamaryn (Be3Al2Si6O18) to popularny kamień szlachetny, będący przeźroczystą odmianą berylu. Oznacza to, że znajduje się w tej samej rodzinie minerałów co szmaragd, morganit, goszenit czy żółty beryl. Wyróżnia się naturalnym zielono-niebieskim odcieniem i wysoką twardością 7,5–8 –
w skali Mohsa.

Nie tylko błękit morza, czyli jakie są kolory akwamarynu

Intensywność kolorów akwamarynu może przybierać różne formy, zależne od ilości domieszki żelaza. Jego kolory wahają się od jasnego błękitu, przez zielonkawoniebieski, do zielononiebieskiego. Często poddaje się go obróbce, mającej na celu usunięcie żółtych składników i nadanie kamieniowi intensywnego niebieskiego koloru.

Co oznacza nazwa akwamaryn?

Akwamaryn ze względu na swój charakterystyczny kolor, przywodzący na myśl czystą wodę, od wieków był związany z żywiołem wody. Stąd też nazwa kamienia jest połączeniem dwóch łacińskich słów: „aqua” (woda) i „marina” (morze). Nazwę tę wymyślił Anselmus de Boodt, flamandzki lekarz i mineralog, który po raz pierwszy użył jej w 1609 roku w dziele „Gemmarum et Lapidum Historia”.

Gdzie jest wydobywany akwamaryn?

Akwamaryn wydobywany jest na całym świecie, ale jednym z największych producentów i eksporterów tego kamienia jest Brazylia, gdzie pozyskiwany jest znanym kompleksie górniczym Minas Gerais.

To właśnie w Brazylii, w 1910 roku, odnaleziono największy i nieoczyszczony akwamaryn, który ważył 110 kg. Kamienie fasetowane, które powstały z tego akwamarynu, ważyły łącznie ponad 100 000 karatów. Z kolei największy fasetowany kamień, znany jako Dom Petro, znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie i waży oszałamiające 10 363 karatów.

Wiele akwamarynów pochodzi również z afrykańskich krajów, takich jak Nigeria, Zambia oraz Mozambik, które szczególnie wyróżniają się rzadkim, głębokim, niebieskim odcieniem. Oprócz tego, złoża akwamarynu wydobywane są również na Madagaskarze, w Pakistanie i w Wietnamie.

Najpopularniejsze rodzaje akwamarynu

Akwamaryn, podobnie jak wiele innych kamieni szlachetnych stworzonych przez naturę, występuje w różnych rodzajach, które różnią się odcieniem, intensywnością odcienia, jakością oraz miejscem wydobywania. 

W handlu znajdziemy takie określania jak:  niebieski akwamaryn, akwamaryn moss i akwamaryn mleczny. Niektóre z tych nazw opierają się na kraju pochodzenia lub nazwy kopalni, w której jest wydobywany np. akwamaryn brazylijski, akwamaryn madagaskarski czy akwamaryn Santa Maria.

 • Niebieski akwamaryn to zielono-niebieska odmiana berylu, często przejrzysta. Obróbka cieplna poprawia jego kolor, eliminując zielone odcienie. 
 • Akwamaryn moss  to półprzezroczysty kamień, zielonkawy, z inkluzjami, które mogą zawierać plamki lub nitki innych minerałów. 
 • Mleczny akwamaryn jest nieprzeźroczysty, przypomina rozwodnione mleko. Często jest mniej trwały niż czyste akwamaryny.

Skąd będziesz wiedzieć, że  akwamaryn jest prawdziwy?

Z uwagi na to, że akwamaryn jest nie tylko popularnym, ale również niezwykle efektownym kamieniem, można natrafić na imitacje, które jedynie przypominają prawdziwy akwamaryn. Zdarza się, że w sprzedaży występują tańsze kamienie, które są poddawane procesowi barwienia lub fałszywe wykonane są z tworzyw sztucznych czy szkła. Jak więc możemy wiedzieć, że mamy do czynienia z prawdziwym akwamarynem?

Najlepszą metodą jest udanie się do najbliższego salonu jubilerskiego lub skonsultowanie się z mineralogiem. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości w danym momencie, warto zwrócić uwagę na pewne unikalne cechy, które pozwalają odróżnić prawdziwy akwamaryn od imitacji i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 • Pleochroizm. Prawdziwy akwamaryn jest pleochroiczny, co oznacza, że odcienie tego kamienia zmieniają się w zależności od kąta patrzenia. Jeżeli twój kamień z każdej strony wygląda tak samo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on fałszywy.
 • Temperatura. Naturalny akwamaryn przy pierwszym kontakcie ze skórą powinien być chłodny w dotyku. Jeżeli akwamaryn jest fałszywy, wykonany na przykład ze szkła, może być lekko ciepły (szkło jest dobrym przewodnikiem).
 • Przejrzystość. Wysokiej jakości akwamaryny są zwykle czyste, przezroczyste i bez widocznych gołym okiem wad. Sprawdzenie jego klarowności pod silnym światłem z różnych kątów pomoże wykryć ewentualne inkluzje.
 • Fluorescencja. Często akwamaryn imitują syntetyczne spinele o identycznym niebieskim kolorze. Rozpoznanie ich jest bardzo proste – wystarczy poddać je działaniu oświetlenia UV, a syntetyczny kamień będzie świecił na różowo; akwamaryn nie.
 • Pęcherzyki powietrza. W fałszywym kamieniu mogą być widoczne niewielkie pęcherzyki. Zobaczymy je tylko przez lupę jubilerską 10x.
 • Struktura. Prawdziwe akwamaryny mają przeźroczystą i czystą strukturę, jednak przy dokładniejszym badaniu widoczne mogą być pod nimi kanały wzrostowe i inkluzje, które są oznaką, że mamy do czynienia z kamieniem prawdziwym.

Aby uniknąć tego typu wątpliwości, najlepiej kupować biżuterię u sprawdzonych wytwórców, umiejących udokumentować pochodzenie kamieni.

Pamiętaj, że dobry jubiler zawsze będzie podawać certyfikat autentyczności kamieni. Tego typu dokument powinien zawierać informacje na temat biżuterii, kruszcu i klejnotu, dotyczące wagi w karatach, wymiarów, a także jakie zabiegi zostały wykonane na kamieniu. Jeżeli tego nie ma, warto dopytać i upewnić się, że jest to autentyczny prawdziwy klejnot.

Znaczenie i symbolika akwamarynu — kamienia żeglarzy i urodzonych w marcu

Akwamaryn to kamień, który ceniony był już w starożytności. W biżuterii stosowany jest co najmniej od 500 roku p.n.e. W wiekach minionych uważano, że jest to kamień syren, chętnie noszony przez żeglarzy, rybaków i podróżników, którzy uznawali, że posiadanie akwamarynu zapewnia bezpieczeństwo na morzu, chroni przed zatonięciem, a rybakom miał również zapewniać obfite połowy.

Z biegiem czasu znaczenie i symbolika akwamarynu bardzo się rozszerzyły. Już w średniowieczu był uznawany za skuteczne antidotum na trucizny oraz stosowany jako narzędzie wróżenia.

Akwamaryn kojarzony jest z czakrą serca i należy do pierwszych wiosennych kamieni urodzeniowych, związanych z marcem. W związku z tym jego symbolika wiąże się z odrodzeniem, odnowieniem i transformacją.

Kojarzony jest z pozytywnymi emocjami, utożsamianymi z młodzieńczą witalnością, oraz z czystością, lojalnością, prawdą i nadzieją. Jest również symbolem harmonii i spokoju.

Magiczne (i nie tylko) właściwości akwamarynu

Akwamaryn, ze względu na swój niewątpliwy urok i intensywnie niebieski odcień, jest jednym z najpiękniejszych kamieni używanych w biżuterii. Nie jest tylko atrakcyjną ozdobą osadzoną w pierścionku czy kolczyku, ale również przypisuje mu się realne właściwości. 

Od wieków wierzono, że akwamaryn ma właściwości magiczne i wpływa na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Uznawany jest za kamień terapeutyczny, który ma zdolność odciągania złej energii. Lista jego pozytywnych wpływów jest znacznie dłuższa. 

 • Akwamaryn uważany jest również za kamień szczęścia, przyciągający pieniądze, dodający pewności siebie, pomagający się odstresować.
 • Akwamaryn bardzo często nazywany jest kamieniem odwagi i polecany jest do noszenia szczególnie osobom nieśmiałym, które mają problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. 
 • Uważa się, że kamień ten poprawia naszą pewność siebie, dodaje asertywności oraz wpływa pozytywnie na komunikację międzyludzką.
 • Noszenie akwamarynu ułatwia skuteczne odmawianie i wyrażanie swoich myśli, pomaga bronić swoich racji, dodaje spontaniczności i pozytywnej energii w kontakcie z innymi. 
 • Akwamaryn jest również polecany osobom, których praca polega na mówieniu. Kamień ten jest powiązany z czakrą gardła, która bezpośrednio wpływa na swobodę mówienia i wyrażania swoich myśli.
 • Kamieniowi przypisuje się również wiele właściwości oczyszczających i detoksykujących.
 • Oczyszcza umysł, czyniąc go krystalicznie czystym jak woda, dostarcza pozytywnych emocji i energii, pomaga pozbyć się negatywnych emocji, takich jak lęk czy stres, i wspomaga relaksację. 

Noszenie akwamarynu wpływa nie tylko na umysł, ale ma również konkretne właściwości zdrowotne. 

Akwamaryn i jego wpływ na na zdrowie

Medycyna niekonwencjonalna przypisuje mu wiele korzystnych efektów.

 • Poprawia naszą odporność, łagodzi stany zapalne organizmu, ma pozytywny wpływ na gardło i krtań, co czyni go zalecanym dla osób, które wykonują zawody związane z wystąpieniami publicznymi i pracujących głosem.
 • Pomaga w leczeniu kataru siennego, zatok, reakcji alergicznych, łagodzi przewlekłe bóle głowy czy zębów, jest zalecany osobom borykającym się z chorobami wieńcowymi serca, ma działanie oczyszczające.
 • Pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu oraz pozytywnie wpływa na pracę wątroby i nerek, a także na poprawę wzroku.
 • Noszenie tego kamienia może także pomóc osobom zmagającym się z reumatyzmem i obniżeniem nastroju, a także może wspomagać przy bezsenności.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia akwamarynu? 

Nie są znane  przeciwwskazania związane z noszeniem akwamarynu. Biżuteria z tym pięknym, niebiesko-zielonkawym kamieniem, takich jak bransoletki, naszyjniki, kolczyki czy pierścionki, może być noszona przez każdego, czy to dla ozdoby, czy ze względu na jej magiczne właściwości. 

Jak czyścić akwamaryn? 

Akwamaryn jest kamieniem o dosyć dużej wytrzymałości i twardości na poziomie 7,5, stosunkowo trudno go zarysować. Aby jednak zachował swój nieskazitelny wygląd na długo, warto wiedzieć, jak go pielęgnować.

Pielęgnacja akwamarynu nie różni się zbytnio od pielęgnacji innej biżuterii z kamieniami. Do czyszczenia akwamarynu stosujemy łagodne detergenty, najlepiej sprawdzi się woda z mydłem i delikatna, miękka ściereczka.

Absolutnie nie należy stosować mocnych środków chemicznych i innych środków niewskazanych przez producenta biżuterii. Nie wystawiaj też kamienia i biżuterii na działanie skrajnych temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Akwamaryny z zawieszkami

Komu najlepiej wręczać biżuterię z akwamarynem? 

Biżuteria z akwamarynem sprawdzi się jako idealny prezent dla każdego, kto poszukuje unikalnej, artystycznej biżuterii i lubi dodatki o tym charakterystycznym, zielono-morskim kolorze.

Z uwagi na to, że jest to kamień tradycyjnie łączony z marcem, często jest podarowywany osobom, które mają urodziny w tym miesiącu. 

Przyjęło się również, że biżuteria z akwamarynem jest tradycyjnie wręczana na 19. rocznicę ślubu, czyli perłowe gody.

Biżuteria z akwamarynem, jak kolczyki, pierścionki czy bransoletki, będzie również doskonałym prezentem dla osób spokojnych, nieśmiałych, mających trudności w nawiązywaniu kontaktów czy z małą asertywnością. Warto również podarować go każdemu, kto narażony jest na stresujące warunki pracy czy boryka się z jedną z dolegliwości, na które akwamaryn jest rekomendowany.

Jaką biżuterię z akwamarynem posiadamy w naszym sklepie? 

W Kreuza Designe prezentujemy ekskluzywną kolekcję biżuterii z akwamarynem, zaprojektowaną dla kobiet poszukujących unikalności i artystycznej ekspresji. Nasze projekty są niepowtarzalne i nie znajdziesz ich nigdzie indziej. Każdy  produkt, od bransoletek z akwamarynem i perłą, przez unikatowe naszyjniki z matowym akwamarynem, aż po eleganckie chokery, jest wyjątkowy. Tworzone ręcznie z najwyższą precyzją, łączą w sobie naturalne piękno akwamarynu z artystycznym kunsztem, zapewniając noszącym je kobietom poczucie wyjątkowości.

Nasza biżuteria to idealny wybór dla tych, którzy cenią oryginalność i chcą wyróżnić się z tłumu.