Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci biżuteria autorska przeszła długą drogę. Jej miejsce w świadomość konsumentów zmieniało się kilkukrotnie. Zanim do Polski napłynęły masowo produkowane dodatki, biżuterię polskich projektantów i rzemieślników nosiły kobiety z niemal każdej grupy społecznej. Była łatwo dostępna i uznawana za silny trend. 

Kryzys gospodarczy, jaki w latach 2007-2009 dotknął także rodzimy rynek, spowodował zamknięcie wielu galerii. Liczni artyści musieli zlikwidować swoje pracownie, a biżuteria autorska zaczęła się kojarzyć z luksusem. 

Choć niejednokrotnie jej cena nie odbiega znacznie od tej oferowanej, przez salony jubilerskie, kolczyki czy naszyjnik od projektanta nie jest już codziennością na polskich ulicach, a raczej wyznacznikiem klasy i statusu społecznego. 

W tym wpisie chcemy przekonać Cię jednak, że biżuteria artystyczna to o wiele więcej niż tylko piękny dodatek. 

Biżuteria autorska i jakość

Zanurzając się w świat autorskiej biżuterii,  zaczynamy mieć do czynienia z przedmiotami wykonanymi ręcznie. Najczęściej charakteryzują się one wyjątkową dbałością o szczegóły oraz  precyzją wręcz nieporównywalną z masową produkcją. W tej drugiej wykorzystuje się głównie odlewy, natomiast w przypadku biżuterii autorskiej większość elementów powstaje od podstaw w pracowni jubilerskiej.

Ręczne wykonanie niesie za sobą także wyjątkowość produktów. Wielu twórców oferuje pojedyncze egzemplarze, co z kolei przyciąga klientki stawiające na indywidualizm. Nie da się bowiem zlekceważyć faktu, że bardziej doceniamy produkty, które powstały tylko raz, niż te wyprodukowane w setkach czy nawet tysiącach egzemplarzy. 

Biżuteria artystyczna i nowoczesne technologie 

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci można obserwować jak szybko artyści integrują sztukę jubilerską i najnowsze technologie. Akryle, żywice, polimery nawet lasery są z wyjątkowym entuzjazmem przyjmowane w świecie autorskiej biżuterii. Trudno dostrzec tak żywiołowe ruchy w masowo produkowanej biżuterii. 

Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt połączenia jubilerstwa i technologii – niemal nieograniczony rozkwit kreatywności. To bez wątpienia jeden z tych czynników, który najbardziej przyciąga klientów. 

Biżuteria autorska i ekologia 

Biżuteria autorska to także ukłon w stronę lokalnego rzemiosła, a co za tym idzie, również ekologii. Produkty wyrabiane w miejscu, w którym są sprzedawane sprzyjają ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Wspierają także lokalne społeczności, zatrudniając pobliskich mieszkańców.

To spojrzenie na jubilerstwo pozwala też zawrzeć w produktach charakter i ducha danego miejsca. Wpływy lokalnych kultur i mentalności można z łatwością dotrzeć, porównując ze sobą biżuterię autorską z różnych krajów czy regionów.

Ruchy społeczne i biżuteria

Zmiany społeczne, protesty kobiet, ruch LGBTQ i wiele innych znajduje odzwierciedlenie w pracach twórców. Ich wrażliwość i czujność na zmiany błyskawicznie uzewnętrznia się w biżuterii, jaka wychodzi z ich pracowni. 

Biżuteria autorska staje się już nie tylko sposobem na podkreślenie swojego statusu, czy upodobań, ale też narzędziem do jasnego wyrażania własnych poglądów, czy zaznaczania przynależności do różnych grup.

Bez granic 

Świat biżuterii artystycznej nikogo nie wyklucza. Najchętniej jednak sięgają po nią kobiety z wyższym wykształceniem, zajmujące wysokie stanowiska, odważne, pewne siebie, zadowolone z życia i tego, co osiągnęły. Są wśród nich lekarki, prawniczki, przedsiębiorczynie, architektki oraz kobiety związane z kulturą.

Łączy je wspólny mianownik – szukają czegoś więcej niż zwykłe kolczyki, kupione w jubilerskiej sieciówce. Wybierają biżuterię, która powstała w pojedynczym egzemplarzu lub krótkiej serii. Nie są zainteresowane masową produkcją. Są świadome tego, że prezencja ma znaczenie a inwestowanie w najlepszej jakości dodatki, to także wyraz dbania o samą siebie.

Polub nas na Instagramie i jako pierwsza zamawiaj nowości i unikaty.