Jak sprawić, aby nasze bransoletki i naszyjniki z kamieniami ozdobnymi zawsze zachwycały blaskiem i wyglądały niemal tak jak w chwili zakupu? Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i właściwe czyszczenie, aby nadać kamieniom odpowiedni połysk i odświeżyć ich wygląd. Nie musimy przy tym udawać się do specjalisty, możemy zrobić to samodzielnie. Jakie są najpopularniejsze sposoby czyszczenia i pielęgnacji biżuterii z kamieniami?

Jak dbać o kamienie szlachetne na co dzień? Przechowywanie i pielęgnacja.

Biżuteria z kamieniami (bez znaczenia, czy mamy do czynienia z turkusem, onyksem, turmalinem czy hematytem) zawsze wymaga specjalnej opieki. Naszyjniki i bransoletki, tak jak inne ozdoby i przedmioty, które nosimy, z czasem ulegają niszczeniu i mogą stracić na swojej pierwotnej urodzie. Ale tylko od nas zależy, jak szybko to się stanie. Regularna pielęgnacja i właściwe obchodzenie się z biżuterią pozwolą nam znacznie opóźnić ten proces. Szczególnie że pielęgnacja biżuterii z kamieniami nie wymaga wyjątkowych zabiegów.

Wystarczy przyswoić sobie kilka zasad i sprawić, że staną się one naszym nawykiem. Oto najważniejsze wytyczne dotyczące przechowywania i noszenia biżuterii z kamieniami, które warto wziąć sobie do serca.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii z kamieniami

Miejsce trzymania biżuterii ma istotne znaczenie. Odkładanie jej na stoliku nocnym, wrzucanie do szuflady czy trzymanie na półce nie jest dobrym pomysłem. Gdzie i jak przechowywać?

Reguły dotyczące przechowywania biżuterii z kamieniami są zawsze takie same. Należy trzymać ją w zamkniętym pojemniku, najlepiej w miejscu z dala od kurzu,  promieni słonecznych i wilgoci. Warto również zadbać o to, aby biżuteria była ułożona w taki sposób, aby naszyjniki się nie plątały.

Szkatułki i kuferki

Dobrym pomysłem jest trzymanie biżuterii z kamieniami w specjalnych wielopiętrowych szkatułkach lub w szufladach z przegródkami, gdzie będziemy mogli pozwolić sobie na właściwą organizację wszystkich kosztowności.

Oryginalne pudełko producenta

Alternatywnym pomysłem jest przechowywanie biżuterii w oryginalnym pudełku, w którym została zakupiona.

Torby do przechowywania biżuterii

Dostępne są również specjalne wiszące torby do przechowywania biżuterii, które pozwalają na dobrą organizację naszyjników i bransoletek.

Noszenie biżuterii z kamieniami na co dzień

Ważne jest również to, jak obchodzisz się z biżuterią na co dzień. Właśnie w trakcie codziennych czynności biżuteria jest narażona na największe uszkodzenia.

Pamiętaj, aby:

 • Nie zakładać biżuterii, kiedy masz w planach wykonywanie ciężkich prac domowych, na przykład związanych z wykorzystaniem ostrych detergentów i środków czyszczących, które nie powinny mieć kontaktu z biżuterią z kamieniami.
 • Zrezygnuj z noszenia biżuterii podczas aktywności sportowych, takich jak jazda na rowerze, fitness czy siłownia.
 • Nie noś biżuterii na basenie. Kontakt z chlorowaną wodą może doprowadzić do jej uszkodzenia.
 • Zakładaj biżuterię zawsze jako ostatni element swojej stylizacji.
 • Unikaj sytuacji, w których biżuteria z kamieniami ma kontakt z twardymi powierzchniami oraz produktami chemicznymi, co dotyczy szczególnie perfum, kosmetyków, ale także detergentów i środków czyszczących.

Jak czyścić biżuterię z kamieniami? Domowe sposoby czyszczenia biżuterii.

Kamienie naturalne, jak i inne elementy używane w biżuterii, wymagają regularnej pielęgnacji. Sposób  czyszczenia biżuterii z kamieniami zależy od rodzaju kamienia oraz od kruszcu, z którego została wykonana.

Jak często należy czyścić biżuterię z kamieniami naturalnymi?

Nie ma sztywnych reguł związanych z częstotliwością czyszczenia biżuterii z kamieniami naturalnymi. Najprostsza odpowiedź brzmi: czyść ją wtedy, kiedy widzisz, że jest zabrudzona i wymaga pielęgnacji. Wiele zależy również od częstotliwości noszenia. Z inną częstotliwością będziemy czyścić biżuterię, którą nosimy na co dzień, a inaczej tę, którą ubieramy tylko na wyjątkowe okazje.

Jeżeli nosimy biżuterię z kamieniami na co dzień, warto przed założeniem codziennie przecierać ją suchą, miękką ściereczką, aby usunąć ewentualne pozostałości po dotykach palców. Od czasu do czasu należy myć biżuterię z użyciem wody i delikatnych detergentów.

Pielęgnacja biżuterii z kamieniami naturalnymi

Metoda czyszczenia, którą wybierzemy dla biżuterii z kamieniami naturalnymi, będzie zależeć od tego, z jakich materiałów (oprócz kamieni)  została stworzona. 

Bezpieczne metody czyszczenia kamieni szlachetnych

Jeśli nasza biżuteria, na przykład pierścionki czy bransoletki z agatem, turmalinem, opalem, ametystem lub turkusem, nie posiada elementów wykonanych ze złota, pozłacanego srebra czy posrebrzanego, pielęgnacja jest stosunkowo prosta.

 • W takiej sytuacji najlepiej przygotować roztwór z miękkiej wody i mydła najlepiej szarego i bezalkoholowego.
 • Należy zanurzyć biżuterię w roztworze, czyścić miękką ściereczką lub szczotką o miękkim włosiu, a następnie przepłukać w czystej wodzie i odstawić do wyschnięcia.

Warto pamiętać, by nie pozostawiać biżuterii zbyt długo w wodzie –  kamienie tego nie lubią.

Czyszczenie srebrnej i pozłacanej biżuterii z kamieniami

Czyszczenie biżuterii z kamieniami i elementami srebrnymi, posrebrzanymi i pozłacanymi wygląda już nieco inaczej.

W tej sytuacji musimy zadbać o dwa rodzaje materiału, każdy z nich wymaga osobnej pielęgnacji. Innymi słowy, inaczej będziemy czyścić kamień osadzony w pierścionku czy na bransoletce, a inaczej oprawę czy srebrny łańcuszek.

 • Najlepsze efekty osiągniemy, gdy przetrzemy same kamienie wilgotną, miękką ściereczką zanurzoną w roztworze wody i mydła, a następnie przepłuczemy ją czystą wodą i pozostawimy do wyschnięcia.
 • Elementy posrebrzane, srebrne i pozłacane czyścimy za pomocą środków przeznaczonych do czyszczenia tego typu kruszcu, można również wykorzystać specjalne ściereczki do czyszczenia srebra zakupione w sklepie.

W jaki sposób można odświeżyć biżuterię srebrną i pozłacaną bez uszkadzania kamieni?

Stosujemy metody wykorzystywane przy czyszczeniu biżuterii srebrnej, omijając kamienie. Na przykład czyszcząc szczoteczką do zębów lub wykorzystując roztwór soli oczyszczonej, czyścimy tylko fragmenty srebrne, nie dotykając kamienia.

Usuwanie zacieków z biżuterii z kamieniami

Zacieki na kamieniu mogą pojawić się, gdy nie spłuczemy dokładnie wody z roztworem lub gdy używamy do mycia wyjątkowo twardej wody. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest przemycie biżuterii jeszcze raz, tym razem za pomocą wody przefiltrowanej.

Jak bezpiecznie gotować biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić biżuterię z kamieniami szlachetnymi, warto rozważyć jej gotowanie. To bardzo skuteczna metoda, która pozwoli dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia, ale nie może być stosowana przy wszystkich rodzajach kamieni.

Jakie kamienie szlachetne można bezpiecznie gotować?

Do czyszczenia za pomocą gotowania najlepiej nadają się kamienie cechujące się wysoką twardością. Najbezpieczniejsze do gotowania są kamienie takie jak rubiny, diamenty, topazy. W przypadku pozostałych kamieni należy zachować ostrożność. Inne kamienie, takie jak turmalin czy jadeit, narażone na wysoką temperaturę mogą ulec uszkodzeniu, na przykład wewnętrznemu pęknięciu. Jeżeli nie jesteś pewien, czy kamień nadaje się do gotowania, zasięgnij rady specjalisty (np. jubilera). 

Jak gotować kamienie? Procedura krok po kroku

 1. Połóż kamienie w sitku, które umożliwi łatwe ich wyjęcie po zakończeniu procesu czyszczenia.
 2. Umieść sitko tak, aby jego dno było całkowicie zanurzone w garnku z zimną wodą. Ważne jest, aby woda pokryła kamienie.
 3. Włącz palnik pod garnkiem i zacznij powoli podgrzewać wodę. Powolne podgrzewanie jest kluczowe, aby uniknąć nagłych zmian temperatury, które mogłyby uszkodzić delikatne kamienie.
 4. Do wody dodaj odrobinę detergentu czyszczącego, na przykład delikatny płyn do mycia naczyń lub proszek do prania. Detergent pomoże rozpuścić tłuste plamy i inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia na kamieniach.
 5. Pozostaw kamienie w delikatnie podgrzewanej wodzie przez około 20 minut. Ciepło wody w połączeniu z działaniem detergentu powinno skutecznie usunąć większość zanieczyszczeń.

Jeżeli po wyjęciu kamieni z wody zauważysz, że nadal są brudne, możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów dla dokładniejszego czyszczenia.

Delikatnie szczotkuj kamienie pod bieżącą wodą, unikając zbyt silnego tarcia, które mogłoby je porysować. Po zakończeniu czyszczenia dokładnie wypłucz kamienie pod czystą, bieżącą wodą. Osusz je miękkim ręcznikiem lub pozwól im naturalnie wyschnąć na powietrzu, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby wpłynąć na ich barwę lub strukturę.

Jak czyścić biżuterię z delikatnymi kamieniami, takimi jak szmaragdy czy tanzanity?

Czyszczenie biżuterii z delikatnymi kamieniami, takimi jak szmaragdy czy tanzanity, wymaga specjalnej uwagi, aby uniknąć uszkodzeń. Szmaragdy, które charakteryzują się twardością wynoszącą między 7,5 a 8 punktów na skali Mohsa, można skutecznie czyścić przez kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń. Taki sposób pozwala na delikatne usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń bez ryzyka porysowania kamienia.

Z kolei tanzanit, którego twardość oscyluje w granicach 6-7 punktów na skali Mohsa, jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury. Czyszczenie go w gorącej wodzie może spowodować szok termiczny i uszkodzić kamień. Dlatego dla tanzanitu zalecane jest używanie chłodniejszej wody i unikanie nagłych zmian temperatur.

Dlaczego opale wymagają specjalnej pielęgnacji i jak o nie dbać?

Opale, z twardością wynoszącą 5 punktów na skali Mohsa, wymagają szczególnej ostrożności. Mają unikalną zdolność do absorpcji wilgoci z otoczenia i ciała człowieka. Jeśli nie nosisz ich regularnie, musisz pamiętać, aby nie dopuścić do ich wysuszenia. W przypadku opali zalecane jest trzymanie ich w wilgotnej szmatce lub nawet zanurzanie w słoiku z wodą na noc. To może pomóc utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiegać powstawaniu drobnych pęknięć w strukturze kamienia.

Przy czyszczeniu opali warto pamiętać o dwóch ważnych zasadach:

 1. Nie moczymy opali w wodzie na długo. Długotrwałe moczenie opali w wodzie może spowodować ich odbarwienie lub uszkodzenie. Dlatego podczas czyszczenia opali zaleca się krótkotrwałe zanurzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła, a następnie szybkie i dokładne spłukanie.
 2. Delikatne czyszczenie. Najlepszym sposobem na czyszczenie opali jest użycie miękkiej ściereczki z mikrofibry, która może skutecznie usunąć zanieczyszczenia bez ryzyka porysowania lub innych uszkodzeń. Ściereczka z mikrofibry jest idealna do delikatnego przecierania kamienia, umożliwiając usunięcie brudu i tłuszczu bez konieczności moczenia.

Rekomendowane profesjonalne metody czyszczenia biżuterii z kamieniami szlachetnymi

Oprócz domowych sposobów warto również rozważyć co jakiś czas profesjonalne czyszczenie biżuterii. Profesjonalne czyszczenie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, podczas którego biżuteria zostanie nie tylko wyczyszczona i przejrzana, ale również zbadana przez jubilera, który sprawdzi, czy nie pojawiły się ślady zużycia czy luzy na oprawach.

Jedną z profesjonalnych metod czyszczenia biżuterii z kamieniami jest myjka ultradźwiękowa. Jednak trzeba pamiętać, że nie każda biżuteria z kamieniami nadaje się do tego typu czyszczenia. Na przykład biżuterii zawierającej perły, korale oraz elementy posrebrzane i pozłacane nie należy czyścić w myjce ultradźwiękowej. Z powodzeniem może to być natomiast złoto, srebro i inne metale.

Kamienie delikatniejsze oraz biżuteria z klejnotami nie powinny być poddawane oczyszczeniu w myjce ultradźwiękowej ze względu na wibracje maszyny, które mogą uszkodzić kruszce i delikatniejsze kamienie.