Z biegiem czasu na srebrnej biżuterii, takiej jak kolczyki, naszyjniki czy bransoletki, mogą pojawić się efekty zmatowienia i ciemny osad, które sprawiają, że biżuteria już nie wygląda jak w dniu, kiedy kupiliśmy ją w salonie jubilerskim. Sama przestaje stanowić ozdobę naszego nadgarstka czy szyi. Na szczęście, w prosty sposób możesz przywrócić biżuterii blask, wykorzystując odpowiednie środki i metody czyszczenia. W jaki sposób wyczyścić srebro? Oto najpopularniejsze domowe sposoby.

Wyobraź sobie, że przygotowujesz się na wielkie wyjście i otwierasz  szkatułkę  z biżuterią, w której trzymasz  ulubione srebrne kolczyki, w których zawsze wyglądasz olśniewająco. Niestety, ciemne plamy i zmatowienie srebra sprawiają, że nie prezentują się one już tak atrakcyjnie. Zamiast być ozdobą Twojej szyi, szpecą. Na szczęście, jest kilka sposobów, dzięki którym przywrócisz im dawny blask jeszcze przed wyjściem na imprezę.

Dlaczego srebro czernieje?

Najważniejszą przyczyną tego, że srebro ciemnieje, jest fakt, że jest… autentyczne. Prawdziwe srebro zawsze matowieje. Wynika to z prostej przyczyny:  srebro reaguje z dwutlenkiem siarki, który znajduje się w atmosferze.

W wyniku tej reakcji na powierzchni srebrnych przedmiotów, takich jak srebrne łańcuszki, bransolety, kolczyki czy broszki, pojawia się charakterystyczny osad, który może przybierać różne odcienie – od żółtego, przez zielony, ciemnofioletowy, aż po czarny.

Co ciekawe, w miejscach, gdzie siarki jest więcej ( na przykład w miastach czy obszarach przybrzeżnych) srebrna biżuteria może ciemnieć znacznie szybciej niż w  czystszym środowisku.

Poza tym srebro reaguje na związki siarki zawarte w naszym pocie. 

Skąd się bierze osad na srebrze – fakty i mity 

Wokół czernienia srebra krąży wiele mitów, z których większość nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. 

 • “Ciemny nalot na srebrze świadczy o tym, że jesteśmy chorzy” – srebro nie ma właściwości wykrywających choroby. Ponadto warto zwrócić uwagę, że ciemnieje nawet srebro, które nie jest noszone. Jedyną bezpośrednią przyczyną większego ciemnienia srebra w tym przypadku może być fakt, że osoba może się więcej pocić lub w jej pocie znajdują się związki, które przyspieszają czernienie.
 • „Czernieje tylko srebro złej jakości” – to nieprawda, ponieważ ciemnieje każdy rodzaj srebra, nawet to najwyższej próby.
 • „Ciemnieje, ponieważ nie nosimy biżuterii” – jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma to znaczenia, ponieważ nalot pojawia się również na biżuterii, która jest przechowywana w pudełku.

Jakie są domowe sposoby na czyszczenie srebra?

Na szczęście na czernienie srebra jest wiele praktycznych sposobów, które możemy stosować w naszym domowym zaciszu. Oto kilka z nich:

1. Soda i folia aluminiowa

To jeden z najlepszych sposobów na usunięcie ciemnego nalotu z większych srebrnych przedmiotów. Niestety, ta metoda nie nadaje się do czyszczenia delikatnej biżuterii z inkrustowanymi kamieniami szlachetnymi.

Czego będziesz potrzebować?

Folia aluminiowa, gorąca woda, soda oczyszczona.

Jak czyścić? 

 1. Wyłóż dużą formę ceramiczną lub szklaną folią aluminiową, błyszczącą stroną do góry.
 2. Wlej do formy gorącą wodę i dodaj około pół łyżki sody oczyszczonej na każdy litr wody.
 3. Po zagotowaniu roztworu zanurz w nim na 15 sekund zmatowione srebro, używając szczypiec kuchennych.
 4. Wyjmij przedmioty i połóż je na papierowym ręczniku do wyschnięcia.
 5. Jeśli ciemny osad jest szczególnie uporczywy, proces można powtórzyć.

2. Popiół, woda i ocet

Kombinacja popiołu, wody i octu tworzy naturalną pastę czyszczącą, która może być używana do delikatnego usuwania zanieczyszczeń ze srebrnych przedmiotów. Jest to dobry wybór dla osób szukających ekologicznych rozwiązań.

Czego będziesz potrzebować?

Sodę oczyszczoną można wykorzystać zamiast popiołu dla podobnego efektu.

Jak czyścić? 

 1. Przygotuj pastę z sody oczyszczonej, wody i octu, aby usunąć zmatowienia.
 2. Nanieś pastę na biżuterię delikatnie czyść,  a następnie spłucz. 

3. Pasta z mąki ziemniaczanej

Mąka ziemniaczana jest delikatnym środkiem ściernym, który może być używany do przywracania połysku srebrnym przedmiotom.

Czego będziesz potrzebować?

Mąka ziemniaczana, woda.

Jak czyścić? 

 1. Wsyp dwie szklanki mąki ziemniaczanej do miski i dodaj do nich pół szklanki zimnej wody.
 2. Mieszaj składniki, aż otrzymasz gęstą pastę.
 3. Użyj tej pasty, aby wypolerować srebrną zastawę. Ta metoda nie tylko usunie czarny nalot, ale także przywróci srebru blask.
 

4. Popiół 

Metoda, która z powodzeniem służyła naszym mamom i babciom. Użycie popiołu jako środka czyszczącego to stara, ale sprawdzona metoda, która może pomóc w usuwaniu ciemnych osadów ze srebra. Popiół zawiera drobne cząsteczki, które delikatnie szorują srebro, przywracając mu blask.

Czego będziesz potrzebować?

Flanelowa szmatka, popiół. 

Jak czyścić?

 1. Na lekko wilgotną szmatkę nałóż odrobinę popiołu, którego użyjesz do czyszczenia srebra.
 2. Po starannym oczyszczeniu przedmiotów dokładnie je spłucz, a potem użyj flanelowej szmatki, aby je wypolerować. 

5. Pasta do zębów 

Pasta do zębów jest łatwo dostępnym środkiem, który może być używany do czyszczenia srebra. Należy  używać pasty nieżelowej i nieścierającej, by uniknąć zarysowań na delikatnych powierzchniach. 

Czego będziesz potrzebować?

Pasta do zębów (nieżelowa i nieścierająca).

Jak czyścić?

 1. Nałóż pastę na miękką ściereczkę i delikatnie pocieraj srebrne przedmioty.
 2. Następnie spłucz i wysusz.  

6. Gorąca woda, ocet i soda oczyszczona 

Ta metoda łączy właściwości czyszczące octu i sody oczyszczonej, tworząc silne rozwiązanie do usuwania nalotu. Jest szczególnie skuteczna dla przedmiotów, które są mocno zmatowione.

Czego będziesz potrzebować?

Biały ocet destylowany, soda oczyszczona, gorąca woda. 

Jak czyścić?

 1. Przygotuj roztwór zawierający 1 łyżeczkę sody i 1 łyżeczkę octu oraz 1 litr gorącej wody.
 2. Zalej srebrne przedmioty białym octem destylowanym.
 3. Dodaj sodę oczyszczoną i pozostaw na godzinę, następnie spłucz i wysusz. 

7. Proszek do prania

Proszek do prania, podobnie jak soda oczyszczona, działa jako delikatny środek czyszczący, który w połączeniu z folią aluminiową pomaga usunąć ciemne osady. Metoda ta jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych środków czyszczących.

Czego będziesz potrzebować? Proszek do prania, gorąca woda, folia aluminiowa.

Jak czyścić?

Jak opisano w punkcie 1.

8. Ziemniaki

Być może ta metoda będzie dla ciebie zaskoczeniem, ale ciemne osady mogą być skutecznie usuwane za pomocą ziemniaków. Ziemniaki zawierają naturalne kwasy, które mogą pomóc w czyszczeniu srebra. Metoda ta nie jest tak powszechna, ale może stanowić interesującą alternatywę do eksperymentowania w domu. 

Czego będziesz potrzebować?

Ziemniaki.

Jak czyścić?

 1. Ugotuj ziemniaki w wodzie bez dodawania soli, aż staną się miękkie.
 2. Po ugotowaniu zmiażdż ugotowane ziemniaki na gładką pastę.
 3. Pastę z ziemniaków nałóż na dno szklanego naczynia, tworząc równą warstwę.
 4. Umieść biżuterię w naczyniu, zatapiając ją w paście z ziemniaków.
 5. Pozostaw biżuterię w paście na około godzinę.
 6. Po upływie godziny wyjmij biżuterię i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.

9. Piwo

Do czyszczenia srebra możesz wykorzystać też piwo. Ta metoda wykorzystuje naturalne właściwości piwa do delikatnego czyszczenia i przywracania blasku srebrnej biżuterii.

Czego będziesz potrzebować?
Piwo (ilość w zależności od wielkości miseczki)

Jak czyścić?

 1. Wlej piwo do miseczki, wystarczająco, aby całkowicie zanurzyć biżuterię.
 2. Umieść srebrną biżuterię w piwie, pozostawiając ją na około 10 minut.
 3. Po wyjęciu biżuterii z piwa użyj czystej i miękkiej szmatki do wypolerowania srebra do uzyskania połysku.

Te domowe sposoby na czyszczenie srebra mogą być skuteczne, ale zawsze warto najpierw przetestować metodę na mało widocznym obszarze, aby upewnić się, że nie uszkodzi delikatnych powierzchni ani nie zareaguje negatywnie z kamieniami w biżuterii.

Jakie są profesjonalne metody na czyszczenie srebrnej biżuterii?


Jeśli obawiasz się stosowania domowych metod lub posiadasz szczególnie wartościową i delikatną srebrną biżuterię, warto zwrócić uwagę na profesjonalne rozwiązania. Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty przeznaczone do pielęgnacji srebra, takie jak płyny do czyszczenia srebrnej biżuterii oraz dedykowane ściereczki.

 • Płyn do czyszczenia srebrnej biżuterii: Płyny te są formułowane w taki sposób, aby skutecznie usuwać zabrudzenia, nie narażając przy tym delikatnej powierzchni na zarysowania czy inne uszkodzenia.
 • Ściereczki do czyszczenia srebra: Ściereczki do czyszczenia srebra, zazwyczaj impregnowane substancjami czyszczącymi, pozwalają na łagodne polerowanie i przywracanie biżuterii jej naturalnego blasku.

Stosując te metody, możesz mieć pewność, że Twoje cenne przedmioty będą traktowane z należytą ostrożnością, zachowując swój wygląd na długie lata.

Bransoletka BUBBLES srebrna

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale również sposób, w jaki przechowujesz swoją biżuterię, co może szczególnie ograniczyć i spowolnić proces matowienia srebra.

Srebrne kolczyki, bransoletki, naszyjniki powinny być przechowywane w osobnych, zamykanych pudełkach, najlepiej w sposób maksymalnie ograniczający kontakt biżuterii z powietrzem. Srebro również powinno być przechowywane w zacienionym i suchym miejscu.

Jakie są ogólne zasady dbania o srebrną biżuterię?

Ważne jest nie tylko to, w jaki sposób przechowujesz, ale także jak użytkujesz biżuterię srebrną, aby zachować jej blask i unikać matowienia. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

 1. Unikaj kontaktu z kosmetykami: Kremy, perfumy, lakiery do włosów, dezodoranty, balsamy do ciała, a nawet wybielacze mogą reagować z powierzchnią srebra, przyspieszając proces ciemnienia. Stosuj kosmetyki przed założeniem biżuterii, dając im czas na wchłonięcie się w skórę.
 2. Zdejmuj biżuterię przed kąpielą: Woda w basenie, morzu czy podczas kąpieli pod prysznicem może zawierać składniki, które negatywnie wpłyną na srebro. Chlor, sól i inne substancje mogą powodować ciemnienie i uszkodzenia.
 3. Nie noś biżuterii podczas aktywności fizycznej: Intensywne ruchy i pot mogą niekorzystnie wpływać na srebrne przedmioty. Lepiej zdjąć biżuterię, aby uniknąć jej uszkodzenia lub utraty.
 4. Uważaj na wilgoć: Po umyciu rąk lub kąpieli upewnij się, że miejsca pod pierścionkami są dokładnie osuszone. Wilgoć sprzyja przyspieszonemu ciemnieniu srebra, szczególnie w przypadku większych, masywnych pierścionków.