Lapis lazuli – właściwości "niebiańskiego kamienia"

Lapis lazuli to minerał o intensywnej i ciemnoniebieskiej barwie, który od wieków uwodzi nie tylko wyglądem i magicznymi właściwościami. Jaka moc kryje się za niebiańskim kamieniem?  Odkryjmy jego sekrety! 

Najważniejsze informacje o lapis lazuli –  kamieniu w kolorze ultramaryny. 

Lapis lazuli, zwany po prostu lapisem, to kamień półszlachetny, który trudno pomylić z innymi. Od wieków jest jednym z najbardziej rozchwytywanych elementów biżuterii.  A wszystko za sprawą charakterystycznej ciemnoniebieskiej barwy w odcieniu ultramaryny.  

Lapis lazuli to skała metamorficzna składająca się z kilku minerałów, między innymi lazurytu, pirytu i kalcytu. Niekiedy zawiera również domieszki innych minerałów, takich jak diopsyd, skaleń czy amfibol.

Lapis lazuli jest kamieniem o stosunkowo miękkiej strukturze, z twardością oscylującą w granicach 5-6 w skali Mohsa. Ze względu na swoją miękkość, najczęściej stosowany jest w biżuterii do tworzenia kolczyków i wisiorków.

Lapis lazuli czyli kamień z nieba

Nazwa lapis lazuli bezpośrednio nawiązuje do jego cech fizycznych, a szczególnie do specyficznej intensywnej barwy ultramaryny. W starożytności kolor kamienia kojarzył się z niebem, które w języku perskim określano jako لاژورد (lāžavard/lāževard) lub لاجورد (lājevard), a w arabskim لازورد (lāzawardi). Nazwa ta została później zaczerpnięta do języka łacińskiego, gdzie stosowano ją do określenia charakterystycznego koloru nieba (lazurum w dopełniaczu lazuri). Jeżeli dodamy do tego słowo “lapis”, które w łacińskim oznacza po prostu “kamień”, powstaje nam lapis lazuli, czyli “kamień z nieba” lub “kamień z nieboskłonu“.

Jaki kolor ma lapis lazuli?

To właśnie charakterystyczny kolor lapisu lazuli sprawił, że stał się on przedmiotem pożądania i kamieniem półszlachetnym często wykorzystywanym w tworzeniu różnego rodzaju biżuterii i ozdób.

Lapis lazuli wyróżnia się ciemnoniebieskim, bardzo intensywnym i nasyconym kolorem, określanym jako ultramaryna, indygo czy błękit królewski. Tę barwę zawdzięcza obecności anionu rodnika siarkowego.

Odcienie kamienia mogą się różnić w zależności od domieszek minerałów, które tworzą jego strukturę. Może on przybierać barwy od zieleni po intensywne fiolety, różniąc się intensywnością.

W jubilerstwie najbardziej cenione są kamienie, których powierzchnia nie zawiera kalcytu. Mniej cenione są te o matowym, zielonym odcieniu, na których występują białe smugi kalcytu.

Jakie są rodzaje lapis lazuli?

Lapis lazuli klasyfikowany jest z uwagi na swoje charakterystyczne cechy fizyczne, w tym kolor i domieszkę minerałów. Jak wspomniałeś wcześniej, na wartość i cenę kamienia wpływa jego struktura, w tym obecność złotych inkluzji pirytu i białych lub szarych żył kalcytu. Do najpopularniejszych rodzajów lapis lazuli należą:

 • Perski lub afgański lapis lazuli – Charakteryzuje się intensywnym, jednolitym, średnio ciemnym, lekko fioletowym odcieniem niebieskiego. Ten rodzaj zawiera bardzo mało lub żadnych inkluzji pirytu oraz nie ma obecności kalcytu, co czyni go jednym z najbardziej pożądanych typów lapis lazuli ze względu na jego czystość i piękno koloru.
 • Rosyjski lub syberyjski lapis lazuli – Występuje w różnych odcieniach i intensywnościach niebieskiego. Ten typ kamienia często zawiera inkluzje pirytu i może również zawierać pewne ilości kalcytu. Dzięki swoim różnorodnym odcieniom, rosyjski lapis lazuli jest ceniony za swój unikalny wygląd i różnorodność wzorów.
 • Chilijski lapis lazuli – Często ma odcień zielonkawy lub plamki zieleni, co jest spowodowane obecnością inkluzji minerałów. Ten rodzaj kamienia posiada również widoczne matryce kalcytu, co nadaje mu unikalny i interesujący wygląd. Ze względu na te charakterystyczne cechy, chilijski lapis lazuli wyróżnia się spośród innych odmian tego kamienia.

Jak rozpoznać prawdziwy lapis lazuli?

Lapis lazuli jest chętnie stosowany w przemyśle biżuteryjnym ze względu na oryginalną i zwracającą uwagę kolorystykę. Popularność kamienia przyciąga również fałszerzy, którzy tworzą imitacje lapis lazuli. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z imitacją? Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy domowej “ekspertyzie”. Będzie to trudniejsze, jeżeli kamień jest już osadzony w konkretnym pierścionku czy wisiorku.

1. Dokładnie obejrzyj kamień

Podstawa to dokładne przyjrzenie się kamieniowi z bliska. Zbadaj jego kolor i strukturę. Prawdziwy lapis lazuli ma głęboki, jednolity niebieski kolor z naturalnymi złotymi plamkami pirytu. Białe żyłki kalcytu również wskazują na autentyczność. Podnieś kamień do światła i sprawdź jego przejrzystość. Prawdziwy kamień nie jest przezroczysty i światło nie powinno przez niego przenikać.

2. Test rysy

Jest to test, który jednoznacznie da odpowiedź, czy mamy do czynienia z prawdziwym kamieniem czy podróbką. Potrzyj kamień o nieglazurowaną płytkę porcelanową i sprawdź kolor pozostawionej rysy. Prawdziwy lapis lazuli zostawia jasnoniebieską rysę. Jeżeli kolor będzie inny, prawdopodobnie masz do czynienia z podróbką.

3. Test magnetyczny

Przesunięcie magnesu po powierzchni kamienia może dostarczyć dodatkowych wskazówek. Lapis lazuli sam w sobie nie jest magnetyczny, ale inkluzje pirytu mogą powodować lekką reakcję. Silne przyciąganie magnetyczne wskazuje na syntetyczny lub zmieniony kamień.

4. Test twardości

Lapis lazuli jest stosunkowo miękki, ma twardość około 5-6 w skali Mohsa. Użyj noża lub szklanej płytki, aby sprawdzić, czy kamień można zarysować. Jeśli łatwo rysuje szkło lub nie daje się zarysować nożem, prawdopodobnie nie jest to prawdziwy lapis lazuli.

Jak czyścić lapis lazuli?

Lapis lazuli czyścimy dokładnie tak jak pozostałe kamienie półszlachetne. Do tej czynności wystarczy woda i lekki detergent, najlepiej szare mydło. Najbezpieczniej jest przemywać go w letnim roztworze z mydłem, a następnie zostawić do naturalnego wyschnięcia.

Jakie są właściwości lapis lazuli?

Noszenie biżuterii z lapisem lazuli przynosi liczne korzyści zarówno dla ducha, jak i dla ciała, wspierając ogólną harmonię, zdrowie i wewnętrzni rozwój.

Korzyści dla ducha:

 • Chroni przed negatywną energią. Lapis lazuli działa jako tarcza ochronna przed negatywnymi energiami, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i spokoju.
 • Pomaga w wewnętrznym rozwoju. Lapis lazuli pomaga w rozwijaniu samoświadomości, co prowadzi do głębszego zrozumienia siebie i swoich pragnień.
 • Wzmacnia kreatywność. Uważa się, że kamień ten rozbudza naszą kreatywność, otwiera umysł na nowe rozwiązania i zachęca do innowacyjnego myślenia.
 • Równowaga emocjonalna. Noszenie lapis lazuli ma działanie uspokajające. Kamień ten, noszony blisko ciała, redukuje stres i pomaga się zrelaksować.
 • Wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych i ekspresji. Kamień ten, łączony z czakrą gardła, pomaga w komunikacji, wyrażaniu własnych myśli i wyrażaniu siebie, co jest kluczowe dla duchowego rozwoju i autentyczności.

Korzyści dla ciała:

 • Reguluje krążenie krwi. Lapis lazuli wspomaga prawidłowy przepływ krwi i może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.
 • Łagodzi stany zapalne.  Kamień ten ma właściwości przeciwzapalne, co może przynieść ulgę w bólach i obrzękach, szczególnie przy migrenach.
 • Poprawa jakość snu. Noszenie lapis lazuli może pomóc w redukcji bezsenności, uspokajając umysł i ułatwiając zasypianie.
 • Wspiera układ oddechowego. Lapis lazuli korzystnie wpływa na zdrowie układu oddechowego, pomagając w leczeniu problemów z gardłem i zatokami.
 • Wzmacnia układ immunologiczny. Kamień ten wzmacnia odporność organizmu, pomagając w walce z infekcjami i chorobami.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia lapis lazuli?

Nie ma żadnych udowodnionych naukowo przeciwwskazań związanych z noszeniem biżuterii z lapis lazuli. Piękne kolczyki czy wisiorki możemy bez obaw dobierać według własnego gustu i okazji.

Jakie znaki zodiaku powinny nosić biżuterię z lapisem lazuli?

Kamień lapis lazuli według astrologii jest szczególnie związany z osobami urodzonymi we wrześniu. Dlatego szczególnie polecany jest osobom spod znaku Wagi. Z mocy lapisu lazuli skorzystają również osoby urodzone pod znakiem Byka, Strzelca lub Koziorożca.

Komu najlepiej wręczać biżuterię z lapisem?

Lapis lazuli to przede wszystkim kamień, z którego powstaje unikalna i atrakcyjna biżuteria. Jest wyjątkowym prezentem praktycznie dla każdego. Delikatne, unikalne kamienie w charakterystycznym niebieskim odcieniu idealnie komponują się z wieloma kobiecymi kreacjami i delikatną, subtelnej urodą. To również kamień, który można wręczać osobom potrzebującym ochrony przed negatywnymi emocjami, wspierając kreatywność, mądrość i zdolności intelektualne.

Biżuteria z lapisem lazuli w KRAUZA DESIGN

Biżuteria z lapisem lazuli oferowana przez KRAUZA DESIGN to wyjątkowe, artystyczne dodatki, które wyróżniają się na tle innych. Nasze naszyjniki z lapisem lazuli, często łączone z innymi kamieniami, takimi jak bursztyn, tworzą niepowtarzalne kompozycje, które przyciągają wzrok i dodają elegancji każdemu strojowi. Wykonane ręcznie ze srebra próby 925 i pokryte trwałym złotym kolorem dzięki procesowi elektroforezy, nasze ozdoby gwarantują długotrwałe piękno i wytrzymałość.

Każdy naszyjnik to oryginalna ozdoba szyi, która przyciągnie uwagę każdego i podkreśli indywidualny styl noszącej go osoby. Noszenie biżuterii z KRAUZA DESIGN to inwestycja w unikalność i wysoką jakość.