Onyks, kamień o wyjątkowej urodzie z charakterystycznymi naprzemiennymi warstwami, jest ceniony nie tylko za swój unikalny wygląd, ale także za niezwykłe właściwości. Uważany za symbol szczęścia, wewnętrznej siły i stabilności, stanowi również potężny talizman ochronny. Poznaj właściwości i moc onyksu.

O onyksie w pigułce, czyli najważniejsze informacje

Onyks to stosunkowym rzadki kamień naturalny o niezwykłym wyglądzie, który ze względu na te właściwości chętnie wykorzystywany jest przy produkcji biżuterii. Z punktu widzenia mineraloga, onyks jest odmianą chalcedonu, popularnego minerału krzemianowego o warstwowej strukturze i wzorze SiO2 (ditlenek krzemu). Onyks ma twardość 6,5-7 w skali Mohsa.

Powstaje z kalcytu i kształtowany jest w jaskiniach i innych typach utworów skalnych. Co ciekawe, to ten sam materiał, z którego powstaje marmur, wapień czy trawertyn. Różnica tkwi w sposobie formowania kamienia.

Charakterystyczne pasma, które powstają na onyksie, są wynikiem działania wody źródlanej czy gruntowej, zawierającej kalcyt. Po odparowaniu wody na kamieniu zostają ślady minerałów w postaci pasm, które przybierają różne kolory.

Skąd nazwa onyks?

Nazwa onyks wywodzi się bezpośrednio od słowa greckiego, które zostało przejęte później przez łacinę. Starożytni Grecy nazywali ten kamień ὄνυξ, czyli “pazur” lub “paznokieć”, co nawiązywało bezpośrednio do koloru minerału.

Gdzie wydobywany jest onyks?

Onyks jest wydobywany w wielu krajach na świecie, jednak najwięcej tych kamieni eksportowanych jest z Brazylii, a także z niektórych stanów w USA. Złoża onyksu zlokalizowane są też w Ameryce Łacińskiej m.in. z Urugwaju i Argentynie. W Europie znane źródła onyksu znajdują się między innymi w Grecji, Czechach i Niemczech. Wiele kamieni pochodzi też z Pakistanu, Indii, Indonezji, Madagaskaru czy Jemenu.

Nie tylko czarny onyks. Kolorów jest więcej.

Większość z nas kojarzy onyks z kamieniem o intensywnej czarnej barwie, przeplatanym jedynie białymi pasmami, ale nie jest to regułą.  Chociaż czarny onyks jest najpopularniejszy, kamienie te są dostępne również w wielu innych barwach. Jego kolorystyka może się wahać od czystej bieli, przez głęboką czerń, a po drodze obejmować odcienie czerwonego, brązowego, zielonego i szarego.

Bogactwo dostępnych kolorów sprawia, że kamienie te są surowcem niezwykle popularnym i pożądanym, szczególnie przy produkcji biżuterii z kamieniami. 

Rodzaje onyksu 

Jednym z najważniejszych kryteriów podziału onyksu jest barwa. Każda odmiana tego kamienia oferuje wszechstronność i unikalne piękno, nadające wyjątkowego charakteru każdemu projektowi, od biżuterii po elementy architektoniczne.

 • Onyks czarny. Ten rodzaj onyksu wyróżnia się głęboką czernią i blaskiem, stając się popularnym materiałem w jubilerstwie i aranżacji wnętrz. Symbolizuje siłę, ochronę oraz tajemniczość.
 • Onyks biały (marmurowy onyks). Charakteryzuje się czystym, białym lub kremowym kolorem. Jego elegancja i zdolność do odbijania światła czynią go idealnym do tworzenia jasnych, eleganckich przestrzeni w architekturze i projektowaniu wnętrz.
 • Onyks czerwony i brązowy.  Te kamienie mają ciepłe, ziemiste barwy, od rdzawego czerwonego po ciemnobrązowy, często z kontrastującymi żyłami. Są cenione za swoje naturalne piękno i ciepłą estetykę.
 • Onyks zielony. Ma różne odcienie zieleni, od jasnej do ciemnej. Jest symbolem równowagi, uzdrowienia i wzrostu, często wykorzystywany w jubilerstwie do tworzenia znaczących, pięknych ozdób.

Jak rozpoznać prawdziwy onyks?

Onyks, szczególnie ten czarny, jest często mylony z innymi kamieniami półszlachetnymi i ozdobnymi. Zdarza się również, że pojawiają się fałszywe onyksy, które są sprzedawane jako prawdziwe. Jak zatem rozpoznać, czy w naszej biżuterii znajdują się prawdziwe onyksy?  Znajomość kilku ważnych cech onyksu pozwoli nam zorientować się, czy potencjalnie mamy do czynienia z podróbką.
 • Wygląd: Wiele informacji dostarczy nam już sam wygląd kamienia.  Jeżeli zauważysz jakiekolwiek ślady mechanicznej obróbki, łączenia, drobne bąbelki, możesz mieć podejrzenia, że nie jest to prawdziwy kamień.
 • Temperatura: Po dotknięciu kamień ten, podobnie jak inne kamienie naturalne, powinien pozostawiać chłód na skórze. Jeżeli nagrzewa się zbyt szybko lub nie jest odpowiednio chłodny, możemy mieć do czynienia z podróbką onyksu.
 • Wygląd po rozłupaniu: Ta metoda jest rekomendowana tylko wtedy, kiedy masz duże podejrzenia, że masz do czynienia z fałszywym onyksem. W innym przypadku zniszczysz naturalny kamień. Bardzo często onyks jest podrabiany przez szklane koraliki, które po rozbiciu rozpryskują się w drobny mak, a w środku mają błyszczącą powierzchnię. Po rozbiciu prawdziwego onyksu powierzchnia jest matowa i ciemna.
 • Twardość: Jak wspomnieliśmy wcześniej, onyks cechuje się dobrą twardością, która mieści się w granicach 6,5-7 w skali Mohsa. W przypadku kamienia wykonanego z plastiku, żywicy czarnej lub obsydianu, będzie się on cechował niższą twardością niż oryginalny onyks. Możesz sprawdzić to, testując rysując próbując zarysować go miększym materiałem, na przykład paznokciem innym kamieniem, jak apatyt czy ostrą szpilką. Jeżeli po zarysowaniu pojawi się rysa, a nie skaza lub zejdzie część materiału, istnieje prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z nieprawdziwym onyksem. Ten test  wykonaj  w miejscu niewidocznym biżuterii.
Pamiętaj, że 100% pewności uzyskamy przy konsultacji ze specjalistą — mineralogiem czy jubilerem.

Onyks czy agat?

Z uwagi na intensywny kolor czarny onyks jest często mylony z innym kamieniem – agatem, który również stanowi odmianę chalcedonu.  Różnica między onyksem a agatem polega na kształcie pasm: o ile w onyksie są one równoległe, w agacie przybierają zakrzywioną formę.

Kamień ochronny — znaczenie i symbolika onyksu 

Podobnie jak inne kamienie naturalne, onyksowi przypisywano również wiele właściwości magicznych, a sam kamień miał wpływać na zdrowie i samopoczucie noszącego. Starożytni uważali, że kamień ten miał moc pochłaniania negatywnej energii. Im ciemniejszy kryształ, tym więcej negatywnej energii mógł zawierać w swoim wnętrzu.

W magiczną moc onyksu wierzyła także Kleopatra, która polegała na jego właściwościach ochronnych. Legenda głosi, że w momencie, gdy wokół królowej nagromadziła się zbyt dużo negatywnej energii, onyksy wibrowały, ostrzegając ją o niebezpieczeństwach.

Onyks często wykorzystywany był właśnie w talizmanach i różnego rodzaju amuletach. Znaczenie przypisywane onyksowi różni się w wielu kulturach. Najczęściej jest to kamień kojarzony z bezpieczeństwem, ochroną, siłą i odwagą.

Najważniejsze właściwości onyksu

Korzyści z noszenia onyksu dostrzegalne są na wielu poziomach, od sfery mentalnej i emocjonalnej po fizyczną związaną ze zdrowiem.

 • Chroni i dodaje siły. Onyks jest uznawany za kamień ochrony, który wzmacnia odwagę i daje siłę w trudnych sytuacjach. Jego noszenie może chronić przed negatywną energią.
 • Pomaga w osiągnięciu harmonii wewnętrznej. W Feng Shui onyks pomaga zrównoważyć energie oraz promować stabilność i harmonię, a także odpycha negatywne energie.
 • Zmniejsza stres.  Noszenie onyksu zapewnia wsparcie emocjonalne, zmniejsza stres, pomaga w leczeniu smutku i wspiera w leczeniu traum.
 • Pomaga w samokontroli.  Stymuluje moc podejmowania dobrych decyzji i zwiększa samokontrolę, pomagając złagodzić destrukcyjne nawyki.
 • Wzmacnia pewność siebie. Podnosi pewność siebie i łagodzi strach, równoważąc jednocześnie energie yin i yang.

Jak onyks wpływa na zdrowie? 

 • W medycynie alternatywnej czarny onyks ma wspierać układ krążenia i pomagać w łagodzenie bólu mięśniowo-powięziowego.
 • Pomaga też w leczeniu osteoporozy, wzmacniając kości.
 • Poprawia funkcjonowanie układów trawiennego, oddechowego i nerwowego, łagodzi zaparcia oraz zmęczenie.
 • Wspiera również układ odpornościowy, chroniąc przed infekcjami i przyspiesza detoksykację krwi.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia onyksu?

Onyks to kamień niezwykle piękny i efektowny. Nie ma naukowo potwierdzonych przeciwwskazań do jego noszenia.

Jak czyścić onyks?

O onyks dbamy dokładnie tak jak o pozostałe kamienie naturalne, szlachetne czy półszlachetne. Do pielęgnacji onyksu wykorzystujemy miękką szmatkę, wodę z delikatnymi detergentami, na przykład mydłem szarym. W żadnym przypadku do pielęgnacji onyksu nie wolno stosować żadnych ostrych środków czyszczących i detergentów, które mogą spowodować naruszenie struktury kamienia.

W przypadku zabrudzenia przecieramy onyks wilgotną szmatką namoczoną w roztworze mydła i wody, a następnie ściereczką nawilżoną samą wodą. Pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia. 

Komu najlepiej wręczać biżuterię z onyksem?

Biżuteria z czarnym onyksem to bardzo uniwersalny, a jednocześnie stylowy dodatek do każdego stroju. Czarne kamienie osadzone w naszyjnikach, kolczykach czy pierścionkach dodają każdej kreacji wytworności i elegancji. Biżuteria z onyksem sprawdzi się jako prezent szczególnie dla osób, które na poziomie emocjonalnym borykają się ze stresem, smutkiem, a także dla tych, którzy potrzebują wzmocnienia pewności siebie i pozytywnej energii. Jest idealna dla osób, których praca polega na rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu różnych kluczowych decyzji. 

Jakie znaki zodiaku powinny nosić onyks?  

Uważa się, że onyks jest kamieniem urodzeniowym osób pochodzących ze znaku Lwa i Koziorożca. Noszony przez te osoby pomaga wzmacniać pozytywną energię życiową oraz pewność siebie i pomaga w osiąganiu indywidualnych celów. W przypadku tych znaków zodiaku moc onyksu jest szczególnie widoczna. 

Jaką biżuterię z onyksem mamy w naszym sklepie? 

W sklepie KRAUZA DESIGN,  znajdziesz nowoczesną i artystyczną biżuterię z onyksem w idealną na każdą  okazję. Naszyjniki z matowymi onyksami i złotymi elementami z dodatkiem pereł czy bursztynu, dodadzą unikalnego charakteru zarówno codziennym i wieczorowym stylizacjom.

Każdy model jest wyjątkowy, zaprojektowany z myślą o kobietach szukających oryginalności i klasy. Czy to delikatne bransoletki czy efektowne naszyjniki z dużymi wisiorami, znajdziesz ozdobę, która podkreśli indywidualność i doda pewności siebie.