Wielobarwny agat – odkryj jego działanie

Agat — minerał z przyciągającymi wzrok wielokolorowymi warstwami, nie bez powodu jest jednym z najchętniej stosowanych w biżuterii kamieni półszlachetnych. Od wieków wiadomo, że przynosi szczęście, dodaje pewności siebie, a także wprowadza harmonię. Dlaczego jeszcze warto nosić biżuterię z agatem?

Agat – minerał z efektownymi warstwami 

Agatu nie sposób pomylić z innym kamieniem ozdobnym. Niepowtarzalne wielobarwne warstwy ułożone naprzemiennie na strukturze minerału od razu zwracają uwagę.
Agat jest odmianą półprzezroczystego, mikrokrystalicznego kwarcu, zwanego chalcedonem. Cechuje się polikrystaliczną strukturą oraz wysokim poziomem twardości na poziomie około 6,5 w skali Mohsa. Charakterystyczne pasy, które znajdziemy w strukturze minerału, wynikają z odkładania się krzemionek z wód gruntowych w zagłębieniach skał magmowych. Tworzenie się agatu to bardzo czasochłonny i skomplikowany proces — aż trudno uwierzyć, że tworzenie niektórych kamieni może trwać wiele milionów lat.

Skąd pochodzi nazwa agat?

Z pochodzeniem nazwy “agat” związanych jest kilka teorii. Najpopularniejsza mówi, że nazwa kamienia nawiązuje do nazwy rzeki Achates na Sycylii, gdzie po raz pierwszy grecki filozof i przyrodnik Teofrast odkrył te charakterystyczne pasiaste kamienie, gdzieś pomiędzy IV a III wiekiem p.n.e.

Gdzie wydobywane są agaty?

Agaty są kamieniami, które występują na całym globie, szczególnie w skałach pochodzenia wulkanicznego. Jednak jest kilka miejsc na Ziemi, gdzie znajdziemy je w dużej obfitości. Duże złoża agatu występują między innymi w Ameryce Południowej, w Brazylii i Urugwaju, a także w Indiach, Chinach, Meksyku, na Madagaskarze, w Egipcie, USA i Kanadzie. W Europie złoża agatu występują między innymi w Szkocji i we Włoszech, a po drugiej wojnie światowej, od 1948 roku, agat wydobywany jest również w Niemczech.

Jaki kolor ma agat?

W biżuterii agaty możemy spotkać pod różnymi postaciami, ponieważ kamień nie ma jednej, dominującej barwy. W istocie ten kamień półszlachetny występuje w różnych kolorach: od niebieskiego, poprzez fioletowy, zielony, czerwony, różowy, aż do czarnego. Tym, co bez wątpienia czyni agat atrakcyjnym dla jubilerstwa, jest charakterystyczny, unikalny wzór pasm, będący wynikiem procesu tworzenia się warstw chalcedonu, których pustka wypełniana jest przez warstwy innych drobniejszych minerałów, nadających kamieniowi dodatkowe barwy.

Jakie są rodzaje agatów?

W sprzedaży oferowane jest wiele odmian agatu, które mogą przybierać różne kolorystyki, odcienie, wzory i struktury. Niektóre z nich są naprawdę wyjątkowe, takie jak:

 • Agat dendrytyczny (ze wzorami przypominającymi drzewa)
 • Agat ognisty (w kolorze ognia i specyficzną iryzacją)
 • Agat Botswana (z delikatnymi różowymi i szarymi odcieniami)

Oto poniżej najczęściej występujące agaty i ich kolorystyka:

Agat mszysty. Agat mszysty to kamień o białej lub beżowej barwie z zielonymi wzorami przypominającymi rośliny, szczególnie mech. Jest ceniony za swoją zdolność harmonizowania wewnętrznego stanu, balansując energie męskie i żeńskie.

Zielony agat.  Agat zielony charakteryzuje się intensywną zieloną barwą, która jest symbolem siły i odwagi. Jest to kamień, który pomaga w szybszym podejmowaniu decyzji oraz zwiększa witalność i siłę.

Niebieski agat. Agat niebieski, znany również jako Blue Lace Agate, pochodzi głównie z Kenii i Namibii. Charakteryzuje się delikatnym niebieskim lub liliowym kolorem z białymi, falistymi pasami, które przypominają koronkę. Agat niebieski jest również używany do leczenia problemów z gardłem, pomagając w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych.

Różowy agat.  Agat różowy to kamień o delikatnej różowej barwie, który jest symbolem miłości i współczucia. Jest często stosowany do przywracania równowagi czakry serca oraz leczenia chorób serca.

Biały agat. Agat biały to kamień o czystej, białej barwie, symbolizujący czystość i ochronę. Jest często używany do oczyszczania aury i przywracania równowagi energetycznej.

Jak rozpoznać prawdziwy agat?

Na rynku, oprócz biżuterii z naturalnym kamieniem, można spotkać biżuterię z imitacją agatu. Agat może być zastępowany zarówno innymi naturalnymi i tańszymi kamieniami (te są zazwyczaj trudniejsze do wykrycia na pierwszy rzut oka), jak i szkłem czy różnego rodzaju tworzywami sztucznymi. W jaki sposób można zorientować się, że mamy w rękach biżuterię z prawdziwym, a nie fałszywym agatem? Najlepiej udać się z biżuterią do jubilera lub gemmologa. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy wykonać kilka testów i obserwacji.

Kolor i wzory: Prawdziwy agat ma delikatne, naturalne kolory: biały, szarobiały, beżowy, mlecznobrązowy, jasnożółty, łagodny pomarańczowy, od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, czerwonobrązowy i czasem jasnoniebieski. Charakterystyczną cechą agatu są też pasy kolorów, które tworzą koncentryczne kręgi lub, rzadziej, poziome warstwy. Unikaj kamieni o neonowych, jaskrawych kolorach.

Twardość i gęstość: Agat jest gęstym minerałem, więc powinien wydawać się cięższy niż inne kamienie o podobnej wielkości. Cechuje się też dużą twardością. Będzie ci trudno zarysować go nożem, w przeciwieństwie do plastiku, który łatwo się rysuje.

Przezroczystość: Prawdziwy agat jest półprzezroczysty. Sprawdź przezroczystość próbki, umieszczając ją przed źródłem światła, takim jak lampa lub latarka. Sztuczny agat zrobiony ze szkła będzie miał podobną przezroczystość, ale plastikowy będzie całkowicie nieprzezroczysty.

Pęcherzyki: Prawdziwy agat nie ma okrągłych pęcherzyków ani wirów, które są charakterystyczne dla sztucznego szkła.

Jak czyścić agat?

Pielęgnacja agatów nie jest skomplikowana. To kamienie o dużej wartości i wytrzymałości. Najlepszym sposobem na ich czyszczenie jest użycie ciepłej wody z mydłem i miękkiej szczoteczki lub szmatki. Aby wyczyścić agat, delikatnie przemyj go wodą i pozostaw do wysuszenia. Ważne jest, aby nie stosować ostrych środków chemicznych i detergentów.

Jak czyścić biżuterię z agatem?

Sposób pielęgnacji biżuterii z agatem zależy od tego, w jakim materiale kamień został osadzony. Czy jest to biżuteria złota, srebrna, posrebrzana, pozłacana czy też wykonana ze stali szlachetnej? Szczegółowe opisy pielęgnacji biżuterii z agatami znajdziemy w artykule “Jak czyścić biżuterię z kamieniami“.

Jakie są właściwości agatu?

Medycyna alternatywna, w tym litoterapia, przypisuje agatowi wiele właściwości terapeutycznych. Noszenie przy sobie agatu może wpływać pozytywnie zarówno na naszą psychikę, jak i na zdrowie samego organizmu. Uważa się, że agat szczególnie mocno oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne, wprowadza harmonię, balans i pozwala nam się zrelaksować.

Agat  – jak wpływa na nasz umysł i psychikę? 

 • Chroni: Agat chroni przed negatywnymi energiami, tworząc tarczę ochronną. Jego aura odpycha szkodliwe wpływy, zapewniając bezpieczeństwo duchowe.
 • Łagodzi stres psychiczny: Agat znany jest z redukcji stresu psychicznego, łagodząc napięcie i przynosząc uczucie spokoju. Jego uspokajające energie pomagają stworzyć spokojną aurę wokół noszącego.
 • Równowaga emocjonalna: Kamień ten wspomaga równowagę emocjonalną, stabilizując wibracje i aurę. Pomaga w walce z wewnętrznymi konfliktami, promując pozytywne nastawienie do życia.
 • Dodaje odwagi i pewności siebie: Noszenie agatu zwiększa pewność siebie oraz odwagę. Energia kamienia wzmacnia siłę wewnętrzną, pomagając w pokonywaniu wątpliwości i osiąganiu celów.
 • Wspiera relacje międzyludzkie: Pomaga rozwiązywać konflikty w bliskich relacjach, w tym w małżeństwie, oraz utrzymuje zdrowe więzi.
 • Poprawia zdrowie emocjonalne: Pomaga w walce z wewnętrznymi konfliktami, promując pozytywne nastawienie i zmniejszając uczucia lęku, irytacji, złości i depresji.

Wpływ agatu na zdrowie organizmu

 • Układ krążenia: Agat wspomaga krążenie krwi, wzmacniając naczynia krwionośne. Regularne noszenie kamienia może przynieść ulgę w bólach stawów, mięśni i układu limfatycznego.
 • Przyspiesza gojenie i zdrowienie: Kamień ten przyspiesza procesy gojenia, pomagając w regeneracji skóry i innych tkanek. Jego właściwości wspomagają również układ odpornościowy, chroniąc przed infekcjami i toksynami.
 • Pomaga na bezsenność: Agat pomaga w poprawie jakości snu, stabilizując rytm dnia i nocy. Jego kojąca energia pozwala na głęboki, spokojny sen, redukując problemy z bezsennością.
 • Noszenie agatu przynosi liczne korzyści zarówno duchowe, jak i fizyczne, promując harmonię, zdrowie i dobrostan noszącego. Jest to kamień, który warto mieć blisko siebie, aby czerpać z jego mocy w pełni.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia agatu?

Nie ma żadnych naukowo udowodnionych przeciwwskazań do noszenia agatu i biżuterii z tym kamieniem. Piękna biżuteria z agatem w różnych odcieniach, wzorach i kolorach może być noszona przez każdego, kto chce poczuć jego moc i wzbogacić swoją stylizację piękną, artystyczną biżuterią z agatem.

Jakie znaki zodiaku powinny nosić agat?

Uważa się, że agat jest kamieniem urodzinowym wszystkich tych, którzy urodzili się w maju. Stąd też dominującym znakiem zodiaku, który najbardziej skorzysta z działania agatu, są Bliźnięta. Inne źródła podają również, że agat może być zalecany osobom spod znaku Byka, Barana i Raka.

Komu najlepiej wręczać biżuterię z agatem?

Agat to kamień dla każdego, kto czuje jego przyciągającą moc i energię oraz docenia jego walory estetyczne. Innymi słowy, każdy, komu przypadnie do gustu kolorystyka, wzory i unikalne właściwości agatu, powinien z pewnością cieszyć się z takiego prezentu, jakim jest biżuteria z agatem.

Biorąc pod uwagę jego właściwości, agat jest idealny dla każdego, kto potrzebuje mocnego kamienia ochronnego, wspierającego zdrowie psychiczne, borykającego się z dużym stresem czy emocjami. Biżuteria z agatem będzie dla tych osób nie tylko efektownym i eleganckim upominkiem, stanowiącym atrakcyjną ozdobę, ale również potężnym talizmanem i amuletem, poprawiającym ich zdrowie psychiczne i duchowe.

Wyjątkowa biżuteria z agatem w KRAUZA DESIGN

W sklepie KRAUZA DESIGN znajdziesz wyjątkową, artystyczną biżuterię, idealną dla kobiet poszukujących unikalnego stylu i niepowtarzalnych dodatków. Nasze naszyjniki z agatem i innymi kamieniami półszlachetnymi są stworzone z myślą o tych, którzy cenią sobie oryginalność i piękno natury.

Kolekcje naszyjników z agatem KRAUZA DESIGN  to doskonały wybór dla każdej kobiety pragnącej dodać swojemu wyglądowi odrobinę magii i elegancji, jak agatu oceanicznego z bursztynem, białym koralowcem, perłami oraz dużymi złotymi elementami.

To doskonały wybór dla kobiet poszukujących biżuterii, która nie tylko podkreśli ich indywidualny styl, ale także doda blasku każdej stylizacji.

KRAUZA DESIGN oferuje biżuterię, która zachwyca swoją oryginalnością i niepowtarzalnym pięknem, idealną dla osób ceniących sobie unikalne dodatki z efektem “wow”. Odkryj naszą kolekcję i znajdź swój idealny naszyjnik!