Starożytni Grecy uważali, że ametyst chroni tego, kto go nosi, przed pijaństwem. W średniowieczu był uznawany za kamień królewski i łączony z luksusem i bogactwem. Poznaj tajemnice ametystu i dowiedz się, jakie właściwości ma ten wyjątkowy purpurowy kamień.

Czym jest ametyst? 

Ametyst jest odmianą kwarcu (SiO₂), której głównym wyróżnikiem jest kolor. Nie jest on żółty jak w przypadku cytrynu czy malinowy jak w przypadku różowego kwarcu. W zależności od rodzaju przybiera barwy od fioletu po purpurę. Charakterystyczny intensywny kolor zawdzięcza drobinkom żelaza zawartym w strukturze minerału (Fe³). Ametyst, podobnie jak inne odmiany kwarcu, wyróżnia się twardością na poziomie 7 w skali Mohsa.

Skąd pochodzi nazwa ametyst?

Geneza nazwy ametyst jest dosyć zaskakująca. Okazuje się, że ten fioletowo-purpurowy kamień swoją nazwę zawdzięcza starożytnym Grekom, którzy łączyli kamień z bogiem Dionizosem. Grecy uważali, że kamień ten ma magiczną moc polegającą na ochronie przed nadmiernym pijaństwem. Do tego nawiązuje również sama nazwa ametystu. W starożytnym greckim αμέθυστος (amethystos) pochodzi od α- (a-, „nie”) i μεθύσκω (methysko, „odurzać”), co bezpośrednio nawiązuje do mocy ametystu chroniącego swojego właściciela przed nadmiernym upojeniem alkoholowym i porannym kacem. Co ciekawe, starożytni Grecy byli tak przekonani o sile ametystu, że rzeźbili nawet puchary na wino wykonane z tego kamienia.

Jaki kolor ma ametyst?

Ametyst kojarzy się przede wszystkim z kolorem fioletowym i purpurą, ale w praktyce kamień ten przybiera różne odcienie czerwieni i niebieskiego. Odcienie mogą sięgać od jasnej lawendy po ciemny fiolet i purpurę. Surowe ametysty często wykazują niejednolity, strefowy kolor. W tym przypadku najbardziej intensywne odcienie występują na końcach kryształów.

Gdzie jest wydobywany ametyst?

Ametyst można znaleźć na całym świecie, ale główne obszary wydobycia zlokalizowane są w Brazylii, Urugwaju, Zambii i Kanadzie. W Brazylii, szczególnie w stanie Rio Grande do Sul, ametyst występuje w dużych geodach w skałach wulkanicznych. W Urugwaju, w regionie Artigas, znajduje się Cesarzowa Urugwaju, największa geoda ametystowa o wysokości 3,27 metra. Zambia jest jednym z największych producentów tego kamienia, z roczną produkcją wynoszącą około 1000 ton. W Kanadzie, w Thunder Bay, znajduje się największa kopalnia ametystu w Ameryce Północnej. Ametyst wydobywa się także w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Arizonie i Georgii.

Rodzaje ametystu. Niektóre cię zaskoczą.

Ametyst dostępny jest w wielu wariantach, kształtach, formach i kolorystyce. Ametyst często występuje w połączeniu z innymi rodzajami kwarcu, które nadają mu charakterystyczną strukturę i kolorystykę.

Purpurowy ametyst

Klasyczny ametyst o ciemnofioletowej barwie, którego wartość wzrasta wraz z głębokością koloru. Jest to wysokiej jakości kamień używany w biżuterii, zawierający śladowe ilości żelaza i manganu, które nadają mu charakterystyczny fioletowy odcień.

Ametyst „Cape”

Mieszanka ametystu i mlecznego kwarcu, często tworząca warstwy znane jako ametyst Chevron. Najlepsze okazy pochodzą z regionu Cape w Południowej Afryce, a charakterystyczne wzory w kształcie litery V nadają mu unikalny wygląd.

Różowy ametyst

Rzadki ametyst o różowych tonach, odkryty po raz pierwszy w Argentynie, zabarwiony hematytem, który nadaje mu różowawy odcień. W przeciwieństwie do tradycyjnego fioletowego ametystu występuje w odcieniach od delikatnego lila po głęboki róż i jest ceniony za swoje duchowe właściwości związane z czakrą serca.

Ametyst “Mossy”

Ametyst z inkluzjami czarnego turmalinu, który tworzy nitkowate struktury, nadając kamieniowi bardziej czerwonawy odcień. Znany również jako „turmalinowany” ametyst, często zawiera małe plamki turmalinu zamiast pasm.

Ametryna

Dwukolorowy kwarc łączący fioletowy ametyst i złoty cytryn, który powstaje naturalnie pod wpływem geologicznego ogrzewania lub sztucznie w laboratorium. Jeśli przejście kolorów jest stopniowe, oznacza to naturalne pochodzenie, natomiast wyraźna granica sugeruje ogrzewanie laboratoryjne.

Jak rozpoznać prawdziwy ametyst?

Ametyst jest niezwykle pięknym i cenionym kamieniem. Nie dziwi więc fakt, że znajduje się wiele biżuterii z kamieniami, które próbują udawać ametyst. Sposobów na sfałszowanie ametystu jest wiele. Najczęściej fałszywe ametysty wykonane są z tworzywa sztucznego lub ze szkła. Rozpoznanie ametystu osadzonego w biżuterii jest znacznie trudniejsze niż kamienia kupowanego luzem. W niektórych przypadkach konieczna będzie ekspertyza gemmologa lub jubilera. Niemniej jednak istnieje kilka rzeczy, które pozwolą wam go rozpoznać.

Cena: Cena jest pierwszym kryterium, które powinno dać ci do myślenia. Jeżeli cena biżuterii z ametystem jest zbyt niska, wiele wskazuje na to, że masz do czynienia z fałszywym kamieniem.

Pochodzenie: Zanim zaczniesz oglądać biżuterię z ametystem, zapytaj sprzedawcę, skąd pochodzą kamienie. Prawdziwe ametysty zazwyczaj pochodzą z Brazylii, Południowej Afryki, Namibii lub USA.

Kolor: Prawdziwy ametyst charakteryzuje się strefowaniem kolorów, zamiast jednolitego odcienia. Kolor może wahać się od jasnego lila przez lawendę do głębokiego fioletu, z odcieniami bieli i niebieskiego.

Barwniki: Fałszywe ametysty mogą być nasączone barwnikami, aby wyglądały jak prawdziwe. Sprawdź, czy kamień ma małe ilości pigmentów w pęknięciach lub czy jest intensywnie zabarwiony.

Przejrzystość: Prawdziwy ametyst jest zazwyczaj wolny od pęcherzyków powietrza i ma wyraźne inkluzje pod powierzchnią. Jeśli widzisz pęcherzyki, kamień może nie być kwarcem, a tym samym nie jest ametystem.

Twardość: Ametyst ma twardość 7 w skali Mohsa, co oznacza, że nic o twardości niższej niż 7 nie powinno go zarysować. Możesz użyć paznokcia, aby sprawdzić, czy zostawia ślad.

Jak czyścić ametyst?

Pielęgnacja ametystu nie jest skomplikowana. W istocie czyścimy go tak samo, jak większość kamieni półszlachetnych i ozdobnych — za pomocą wody i lekkich detergentów. Do wyczyszczenia ametystu najlepiej sprawdzi się roztwór wody z szarym mydłem i miękka ściereczka. Na początek opłukujemy ametyst w roztworze wody, przecieramy go, a następnie spłukujemy czystą wodą i osuszamy miękką ściereczką.

Jak czyścić biżuterię z ametystem?

W czyszczeniu biżuterii z ametystem wiele zależy od tego, z jakich materiałów wykonano oprawę kamieni ozdobnych. Jeżeli dysponujesz pierścionkiem, naszyjnikiem, wisiorkiem lub bransoletką z ametystem, w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, z jakich materiałów zbudowana została cała konstrukcja biżuterii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pielęgnacji biżuterii srebrnej, złotej, pokrytej jedynie powłoką posrebrzaną, pozłacaną i wykonanej ze stali szlachetnej. Szczegóły dotyczące czyszczenia biżuterii i kamieni znajdziecie w artykule “Jak czyścić biżuterię z kamieniami“.

Jakie znaczenie i symbolikę ma ametyst?

Ametyst jest kamieniem, któremu od wieków przypisywano różne właściwości. Według Greków kamień o charakterystycznym kolorze podobnym do wina łączony był z bogiem biesiady, Bachusem, i stosowany jako amulet chroniący przed pijaństwem. Ten sam zwyczaj przejęli później starożytni Rzymianie, którzy chętnie wykonywali z ametystu puchary na wino. W starożytnych Chinach kamień ten miał moc rozpraszania negatywnej energii i zapobiegania niebezpieczeństwom. Ze względu na to, że kolor purpurowy był postrzegany jako niezwykle ekskluzywny i trudno dostępny, w średniowieczu ametyst kojarzony był z bogactwem i luksusem. To właśnie z ametystu wykonywane były klejnoty królów i możnowładców. Różne kultury przypisywały ametystowi znacznie więcej właściwości w sferze ducha i ciała.

Jakie są właściwości ametystu?

Fioletowemu kamieniowi przypisywano w przeszłości  różne właściwości i moce, również magiczne. Kamień ten nadal ma istotne znaczenie, szczególnie w medycynie alternatywnej, gdzie stosowany jest głównie jako kamień harmonii i relaksu.

Ametyst dla ducha

  • Ametyst to kamień, który pozwala nam zachować zdrowie psychiczne i chroni nas przed negatywną energią oraz złymi życzeniami ze strony innych.
  • Może pełnić funkcję talizmanu ochronnego, działając jak swoisty środek uspokajający. Pozwala uwolnić się od stresu, napięcia i drażliwości, uspokajając nerwy.
  • Pomaga w utrzymaniu trzeźwości, wspierając nas w walce z nałogami takimi jak alkohol, narkotyki czy palenie papierosów.
  • Ametyst pozytywnie wpływa na nasze zdolności poznawcze, wspiera koncentrację, wyostrza zmysły oraz poprawia motywację, sprawiając, że stajemy się bardziej efektywni w działaniu.

Ametyst dla ciała – właściwości zdrowotne

W medycynie niekonwencjonalnej ametystowi przypisuje się moc leczenia i pozytywnego oddziaływania na niektóre schorzenia i dolegliwości organizmu. Zgodnie z tymi przekonaniami, ametyst:

  • łagodzi dolegliwości związane z bólami głowy i migrenami,
  • wspomaga produkcję hormonów i reguluje pracę układu hormonalnego, co korzystnie wpływa na metabolizm organizmu,
  • pomaga w zasypianiu i promuje zdrowy, spokojny sen, jest zalecany osobom cierpiącym na bezsenność,
  • wzmacnia układ odpornościowy, pomagając organizmowi w walce z różnymi chorobami oraz wspomaga regenerację tkanek,
  • ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu jest skuteczny w leczeniu siniaków, obrzęków i urazów,
  • wspiera leczenie schorzeń układu oddechowego, poprawiając zdrowie płuc i dróg oddechowych.

Jakie znaki zodiaki powinny nosić biżuterię z ametystem?

Ametyst tradycyjnie łączony jest metafizycznie z czakrą trzeciego oka i czakrą korony. Uważany jest za kamień urodzonych w lutym. Astrologowie łączą go z takimi znakami zodiaku jak Panna, Strzelec, Koziorożec, Wodnik oraz Ryby.

Biżuteria z ametystem na prezent. Komu warto kupić?

Purpurowy ametyst po dziś dzień uważany jest za kamień niezwykle stylowy i luksusowy. Biżuteria z ametystem idealnie komponuje się w wielu stylizacjach. To jednocześnie kamień, który szczególnie zalecany jest wszystkim tym, którzy potrzebują harmonii i wyciszenia, a także amuletu, który pozwoli na ochronę przed negatywną energią i ukoi skołatane nerwy.

Jaką biżuterię z ametystem znajdziesz w klepie KRAUZA DESIGN?

Biżuteria z ametystem w KRAUZA DESIGN to wyjątkowa kolekcja autorskich projektów, które zachwycają swoją oryginalnością i kunsztem wykonania. W ofercie sklepu znajdują się różnorodne modele biżuterii, takie jak naszyjniki, pierścionki, bransolety i masywne łańcuchy.

Każdy z tych produktów jest starannie wykonany z wysokiej jakości materiałów, podkreślając piękno ametystu w unikalnych kompozycjach. Biżuterię tę można doskonale komponować zarówno w codziennych stylizacjach, jak i w eleganckich, wieczorowych zestawach, dodając im wyjątkowego blasku i charakteru. Dzięki autorskim projektom KRAUZA DESIGN każda kobieta może poczuć się wyjątkowo i wyróżnić się niepowtarzalnym stylem.