Hematyt to zdecydowanie więcej niż tylko piękna ozdoba. Ten półszlachetny kamień  metalicznym połysku, skrywa wiele sekretów.  Dowiedz się, jak wykorzystać moc tego kamienia w codziennym życiu oraz jakie korzyści może przynieść noszenie biżuterii z hematytu.

Czym jest hematyt? Kamień, który wygląda jak metal. 

Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że te połyskujące kamienie, wykorzystywane w bransoletkach, naszyjnikach i zawieszkach, są wytworem natury. Srebrny, metaliczny kolor i mieniąca się w świetle powierzchnia hematytu wprowadzają w błąd nasze zmysły. Czy to rzeczywiście kamień, czy już metal?

Hematyt  to  kamień półszlachetny, który zawiera w sobie “metaliczny” element. Jako minerał należący do grupy tlenowców, składa się całkowicie z tlenku żelaza (Fe2O3), co wyjaśnia jego unikatowy wygląd i charakterystyczny, połysk.

Hematyt i krwawnik – skąd wzięła się nazwa?

Ten metaliczny kamień swoją nazwę zaczerpnął od greckiego słowa „haima” oznaczającego ‘krew’. Co ciekawe, potocznie na ziemiach polskich określano go mianem “krwawnika”.

Skąd nawiązanie do krwi w metalicznym kamieniu? Wynikało to z charakterystycznej ciemnoczerwonej “krwawej rysy” –  smugi, która pojawia się po przeciągnięciu kamienia po każdej chropowatej powierzchni. Już starożytny grecki filozof Teofrast wspominał, że kamień ten wyróżnia się kolorem zastygłej krwi, a Pliniusz Starszy, rzymski przyrodnik i autor, zwracał uwagę na jego krwisto-czerwoną barwę. To właśnie hematyt był podstawowym składnikiem ochry, jednego z najstarszych pigmentów w historii ludzkości. 

Hematyt — kamień wielu kolorów

Kolor hematytu w dużej mierze zależy od formy krystalizacji, ale zawsze przybiera ciemne barwy, od intensywnej czerni przez metaliczne, srebrne, a nawet brunatne odcienie. Właśnie ta ostatnia, ciemnobrunatna powłoka, jest najchętniej wykorzystywana w jubilerstwie.

Gdzie wydobywa się najwięcej hematytu?

Z uwagi na to, że hematyt to w praktyce tlenek żelaza, jego złoża znajdziemy tak, gdzie wydobywane jest… żelazo. Zdecydowanie najwięcej hematytu pozyskuje się z osadowych złóż rud żelaza, ale występuje też w tzw. strefach przeobrażonych i w skałach magmowych, głównie pochodzenia wulkanicznego.

Złoża hematytu są rozsiane po całym świecie, wydobywa się go w ponad 50 krajach. Najwięcej krwawnika pozyskuje się w Quebecu, w Kanadzie, wokół jeziora Superior. Wiele cennych kamieni pochodzi z Brazylii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także Włoch. W Polsce złoża hematytu występują na Dolnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich.

Jakie są rodzaje hematytu?

Hematyt to minerał o bogatej palecie form: od lśniących, izometrycznych kryształów, przez zbite masy, po delikatne, tabliczkowe struktury. Występuje m.in. jako żelaziak czerwony w skrytokrystalicznych złożach i  błyszcz żelaza w grubokrystalicznych skupieniach.  Te niezwykle spektakularne i zjawiskowe kamienie przybierają też formy warstwowe — przypominające płatki kwiatu (żelazne róże), owalne i nerkowate (szklane głowy) czy pylaste (śmietana hematytowa). Każdy rodzaj oferuje unikalne właściwości i zastosowanie – od jubilerstwa (bransoletki,  naszyjniki z hematytem) po przemysł (jako wartościowe źródło żelaza).

Czy mój kamień to hematyt? Jak go rozpoznać?

Hematyt, ze względu na swój spektakularny wygląd i łatwość obróbki, chętnie wykorzystywany jest do produkcji biżuterii. Obok biżuterii tworzonej na bazie prawdziwego, naturalnego hematytu, powstają pierścionki, biżuteria czy produkty bazujące na tworzywie sztucznym “udającym” prawdziwy krwawnik. Skąd będziemy wiedzieć, czy nasz pierścionek, bransoletka czy łańcuszek jest wykonany z prawdziwego hematytu? Warto zwrócić uwagę na kilka elementów. 

 • Prawdziwy hematyt jest ciężki, gładki i chłodny w dotyku – to unikalne uczucie wynika z jego składu i może pomóc w odróżnieniu go od imitacji, które są lżejsze i cieplejsze, podobne do plastiku czy żywicy.
 • Odbija światło i lśni niczym metal. Charakteryzuje się metalicznym kolorem – zazwyczaj od szarego do czarnego z możliwymi naturalnymi wariacjami.
 • Na powierzchni naturalnego hematytu często znajdziemy drobne niedoskonałości, jak pęknięcia, które są dowodem jego naturalnego pochodzenia.

Nadal nie jesteś pewna czy to prawdziwy kamień? Ostatecznie możesz wykonać test, przeciągając kamieniem po nieporowatej powierzchni, wówczas naturalny hematyt na nieporowatej powierzchni powinien pozostawić czerwonawo-brązową smugę, cechę charakterystyczną wszystkich okazów hematytu. Tego testu nie polecamy jednak przeprowadzać na biżuterii — najlepiej potwierdź autentyczność kamienia u jubilera.

Odkryj moc hematytu — właściwości i wyjątkowe działanie 

Hematyt, ze względu na swój zjawiskowy, nieoczywisty kolor i wygląd, a także czerwone wnętrze, od wieków był kamieniem, któremu przypisywano różnorodne moce, zarówno te znajdujące się w sferze metafizycznej i magicznej, jak i typowo lecznicze. 
Czakrą hematytu jest czakra podstawy, kamień kojarzony jest z zodiakami Barana i Wodnika, a jego żywiołem jest ogień. 
Już w starożytnym Babilonie był ulubionym kamieniem wojowników, którzy, nosząc go na piersi, mieli siłę do pokonywania wrogów i niszczenia kamiennych murów. Z kolei średniowieczny rolnik wierzył, że noszony przez niego kamień na piersi zapewni obfite plony. Natomiast w tym samym czasie w Anglii wierzono, że hematyt jako “kamień wojownika”, umożliwiał  absorbowanie energii życiowej poległego żołnierza.

Hematyt odgania negatywne emocje i uwalnia od stresu   

Hematyt, stosowany był jako kamień magiczny od tysięcy lat. W różnych okresach historii i w wielu kulturach przypisywano mu dosyć różne,  właściwości. Można powiedzieć, że w pewnym momencie był uważany za lek na całe zło.

Obecnie uważa się, że :

hematyt jest kamieniem, który pozwala uwolnić się od negatywnych emocji. 

Jego unikalne właściwości absorbujące sprawiają, że staje się on swego rodzaju tarczą, chroniącą nas przed negatywnym wpływem otoczenia.  Hematyt umożliwia głębokie odstresowanie i pozwala na skuteczne pozbycie się złej energii. Jednakże jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do aspektu ochronnego. 

Hematyt:

 • Usuwa  “zanieczyszczenia emocjonalnych” i otwiera przestrzeń na nowe, pozytywne energie.
 • Dodaje nam witalności, pewności siebie oraz jasności umysłu.
 • Uwalnia nas  od trosk,  zmartwień i pozwala, aby nasz umysł funkcjonował w sposób bardziej klarowny i przejrzysty.
 • W ten sposób wzmaga koncentrację, poprawia pamięć oraz pobudza do kreatywnego myślenia. 

Właściwości lecznicze hematytu

Poprawa  funkcji poznawczych i umysłowych to nie jedyne korzyści, jakie przynosi posiadanie tego kamienia. Wielu wierzy, że jego noszenie przekłada się na konkretne korzyści zdrowotne. 

 • Wspiera układ krwionośny. Hematyt, od wieków kojarzony jest z krwią, nie tylko ze względu na swój wizualny aspekt. Pierwsze skojarzenia z jego charakterystyczną czerwoną barwą, przypominającą krew, wiązały go z układem krwionośnym. Starożytni Grecy łączyli hematyt z bogiem wojny Aresem i wierzyli, że noszenie tego kamienia przyspiesza leczenie ran oraz tamuje krwawienie.
 • Pomaga w sprawach kobiecych.  Był również kamieniem, który chętnie noszony był przez kobiety w czasie menstruacji oraz pomagał zatrzymywać nadmierne krwawienie podczas porodu. Obecnie hematyt jest przede wszystkim kojarzony ze schorzeniami krwi. 
 • Zalecany przy niedoborach żelaza. Jest ceniony za swoją zdolność do stymulowania wchłaniania żelaza i pomagania w tworzeniu czerwonych krwinek, a także przy różnych schorzeniach krwi, takich jak anemia. 
 • Wspiera nerki i  oczyszcza organizm.  Kamień ten korzystnie wpływa na zdrowie nerek, wspiera prawidłowe funkcjonowanie składników krwi oraz przyczynia się do oczyszczania organizmu.

Jakie osoby powinny szczególnie nosić hematyt?

Hematyt to kamień, który pozytywną energią obdarza każdego, bez względu na to, pod jakim znakiem zodiaku się urodził. Niemniej jednak są pewne znaki, które będą czerpać z jego mocy więcej korzyści niż pozostałe. Wśród tych znaków znajduje przede wszystkim Baran, ale także Koziorożec, Byk, Skorpion, Wodnik i Waga.

Komu najlepiej wręczać biżuterię z hematytu?

Hematyt jest niezwykle pięknym kamieniem, z którego tworzona jest efektowna i zwracająca uwagę biżuteria.

To idealny wybór dla każdej kobiety, która chce nosić unikalną, a jednocześnie szykowną biżuterię, zgodną z jej stylem życia. Hematyt w biżuterii wpływa na jasność umysłu i naszą kreatywność, stąd też doskonale sprawdza się u kobiet biznesu oraz tych, pracujących w stresujących warunkach.
Bransoletki, kolczyk naszyjniki z hematytu najlepiej wręczać osobom, które szukają sposobów na poprawę koncentracji i pamięci, potrzebują wzmocnienia pewności siebie, poszukują ochrony energetycznej, czy też pragną poprawić swoje samopoczucie fizyczne i emocjonalne.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia hematytu?

Najważniejszymi przeciwwskazaniami związanymi z noszeniem biżuterii zawierającej hematyt są alergie.
Noszenie biżuterii z hematytu może nie być odpowiednie dla osób, które są uczulone na hematyt lub inne elementy metalowe użyte w biżuterii. W takim przypadku mogą się pojawić niepożądane wysypki lub inne reakcje alergiczne. Jeżeli nie jesteś pewny/pewna, czy biżuteria z hematytu będzie dla ciebie odpowiednia, najlepiej skonsultować to z lekarzem.

Uważa się również, że unikać noszenia biżuterii z hematytu powinny przede wszystkim kobiety w ciąży. Energia wydzielana przez ten kamień może negatywnie wpłynąć na zdolności umysłowe dziecka.

Osoby z rozrusznikami serca  powinny także unikać hematytu, ponieważ jego właściwości magnetyczne mogą zakłócać działanie tych urządzeń, szczególnie jeśli są one wrażliwe na pola magnetyczne.

W takich przypadkach warto rozważyć alternatywne kamienie i kryształy, które nie wywołają negatywnych reakcji.

Bransoletki, naszyjniki i kolczyki z hematytem z naszym sklepie 

W Kreuza Design mamy dla Ciebie artystyczną biżuterię z hematytem, która przemawia do duszy i stylu. Od wielorzędowych naszyjników w odcieniach szarości, które przemienią codzienne stroje w modne kreacje, po delikatne naszyjniki z piaskowego hematytu, idealne do koszul i casualowych T-shirtów. Każdy projekt stanowi  unikatowy dodatek do stroju, które  łączy naturalne piękno hematytu z elegancją i prostotą. Czarne hematyty splecione z złotymi elementami oferują subtelną elegancję, a nasze chokery i długie naszyjniki dodają nowoczesnego akcentu do każdej stylizacji. Znajdziesz u nas biżuterię, która jest nie tylko ozdobą, ale i talizmanem.