Turmalin to kamień, który cieszy się wyjątkowym uznaniem w świecie jubilerstwa. Szklisty połysk i różnorodność barw czyni go jednym z najbardziej intrygujących i efektownych kamieni półszlachetnych. Przypisuje się mu również szereg właściwości magicznych i leczniczych. Odkrywamy sekrety turmalinu — dlaczego warto go nosić?

Turmalin — co to za kamień?

Chociaż turmalin jest znany od wieków, do Europy trafił na przełomie XVII i XVIII wieku, na jednym ze statków holenderskich podróżujących ze Sri Lanki. Wszystko wskazuje na to, że turmalin był znany znacznie wcześniej, ale często był mylony z innymi kamieniami. Przykładowo jego zielona odmiana mogła być pomylona ze szmaragdem, a czerwona bardzo przypomina rubin.

Z punktu widzenia mineraloga, turmalin jest kamieniem półszlachetnym, który należy do złożonej i zróżnicowanej grupy borokrzemianowej. Najbardziej intrygujące jest to, że poszczególne egzemplarze tej grupy, mimo bardzo zbliżonego składu chemicznego, wyglądają zupełnie inaczej.

Zróżnicowana paleta kolorów, dostępna w turmalinie, niesamowity poziom przejrzystości porównywalny z diamentem czy szafirem, oraz twardość na poziomie 7,5 w skali Mohsa, czynią go jednym z najbardziej rozchwytywanych kamieni szlachetnych, chętnie wykorzystywanym do wykonywania artystycznej biżuterii, takiej jak bransoletki, łańcuszki czy efektowne naszyjniki.

Jaki ma kolor? Poznaj wszystkie odcienie turmalinu.

Turmalin zachwyca różnorodnością kolorów. Jego barwa zależy od składu chemicznego i dominującej domieszki (żelazo, mangan, chrom, miedź czy wanad), które nadają mu zróżnicowaną paletę barw.

Żelazo odpowiada za odcienie zielone, niebieskie i czarne, mangan za róż, czerwień i żółć, chrom za intensywną zieleń, miedź z kolei za głęboki błękit, a wanad za barwy żółte i brązowe. Co więcej cechą charakterystyczną turmalinów jest pleochroizm (wielobarwność). Oznacza to, że kamienie zmieniają swój kolor w zależności od kąta patrzenia.

Wiele turmalinów może mieć więcej niż jeden kolor, jak na przykład turmalin arbuzowy, który mieni się  zielono-różowymi odcieniami.  Najdroższą i najbardziej wartościową odmianą turmalinu jest rzadki neonowo-niebieski turmalin Paraiba, odkryty po raz pierwszy w kopalni Batalha w stanie Paraíba w Brazylii w 1989 roku. Paraiba wyróżnia się unikalnym neonowym blaskiem, który jest wynikiem obecności miedzi i manganu, co czyni go jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych na świecie.

Turmalin jest niezwykle różnorodnym kamieniem, nie tylko pod względem kolorów, ale również ze względu na swoje nazewnictwo.

Turmalin jest jednym z naszych ulubionych kamieni w KRAUZA DESIGN.  Przejrzyj naszyjniki i bransoletki z kamieniami, i  wielokolorowym turmalinem  

Co oznacza nazwa turmalin?

Istnieje wiele teorii i interpretacji znaczenia słowy turmalin. Najpopularniejsza mówi, że nazwa pochodzi od starożytnego syngaleskiego (język używany na Sri Lance) słowa „turmali”, które oznacza “wielobarwny szlachetny kamień” lub “coś niewielkiego, małego pochodzącego z ziemi”. Biorąc pod uwagę złożone bogactwo kolorów i  dostępnych wariantów turmalinu, to pierwsze wyjaśnienie pochodzenia nazwy wydaje się bardzo prawdopodobne. 

Gdzie jest wydobywany turmalin? 

Turmaliny występują praktycznie w każdym zakątku świata, ale najwięcej tych kamieni półszlachetnych wydobywa się w Brazylii, Pakistanie i Afganistanie. W Europie najważniejsze złoża znajdują się we Włoszech i Szwajcarii. Oprócz tego Sri Lanka również jest znanym źródłem turmalinów, z których wiele ma wyjątkowe cechy i kolory 

Turmalin ma wiele twarzy. Poznaj jego rodzaje. 

Jak wspominaliśmy już wcześniej, turmalin jest jednym z tych kamieni, które występują w niespotykanej obfitości. Zdaniem mineralogów, istnieje co najmniej 38 odmian turmalinu, a prawdopodobnie w przyszłości odkryte zostaną kolejne. 

Do tworzenia spektakularnych naszyjników, bransolet czy zawieszek najczęściej stosowane są kamienie pochodzące z wyspy Elba, od której nazwy określa się pewne odmiany. 

Najchętniej wykorzystywane są te w odcieniach:

 • zieleni (verdelity),
 • czerwieni (rubellity) i
 • niebieskiego (indigolity),

ale stosowane są również inne, jak fioletowy, brązowy, żółty czy bezbarwny.

Istnieją również cenne odmiany o charakterystycznym kształcie i ubarwieniu jak  turmalin arbuzowy (różowy otoczony zielenią) czy turmalin Paraiba, zachwycający barwą neonowego błękitu.

Jak rozpoznasz prawdziwy turmalin? 

Turmalin występuje w wielu odmianach i każda z nich prezentuje się niezwykle efektownie, niezależnie od tego, czy stanowi element chokera, naszyjnika, czy bransoletki. Niewprawne oko może pomylić go jednak z obsydianem czy onyksem.

 Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym turmalinem? 

Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na określenie autentyczności kamienia jest profesjonalna ocena przeprowadzona przez  jubilera lub gemologa. 

Jeżeli w danym momencie nie mamy takiej możliwości, możemy ocenić tożsamość kamienia, sugerując się następującymi wskazówkami: 

 • Wygląd. Pamiętajmy, że oryginalny turmalin cechuje się zmiennością barwy w zależności od kąta padania światła. Przetestujmy kamień pod tym względem. Sprawdźmy, czy kolor kamienia jest jednolity i czy ma szklisty połysk. Drobne inkluzje lub niedoskonałości mogą być widoczne przy dokładnej inspekcji. 
 • Waga. Jest to element, który jest znacznie trudniejszy do ocenienia, ponieważ waga turmalinów różni się w zależności od ich kolorystyki i zawartości różnych domieszek. Stosunkowo najłatwiej odróżnić czarny turmalin od obsydianu czy onyksu. Czarny turmalin jest od nich znacznie cięższy, a jego gęstość wynosi 3,15.  Dla porównania: onyks ma gęstość 2,7 a obsydian –  2,4. 
 • Twardość. Turmalin wyróżnia się twardością na poziomie 7-7,5 w skali Mohsa. Nie rekomendujemy jednak przeprowadzania testu twardości  – możesz uszkodzić biżuterię. 

Właściwości turmalinu a kolory  kamienia 

Turmalinowi, podobnie jak innym kamieniom, przypisuje się wiele właściwości leczniczych i magicznych. Każdy kolor turmalinu ma swoje indywidualne znaczenie. Uważa się, że turmalin ma moc przyciągania dobrej energii, rozpraszania smutku.  Wpływa na emocjonalność, jasność umysłu, a nawet kreatywność. Często łączony jest z takimi pozytywnymi emocjami jak przyjaźń, miłość, a także z bogactwem.

 • Różowy turmalin pomaga w walce ze strachem i paniką, promuje miłość do ludzkości i empatię.
 • Arbuzowy turmalin z kolei symbolizuje pojednanie, przyciąga pieniądze i przyjaźń, stabilizując emocje.
 • Niebieski turmalin pomaga w realizacji celów i chroni.
 • Czerwony wzmacnia siłę wewnętrzną i pasję, przynosząc radość i stabilność emocjonalną.
 • Turmalin czarny jest najsilniejszy.  Działa jak tarcza ochronna. Chroni przed negatywną energią i emocjami innych osób, takimi jak zazdrość czy nieufność.

Jakie są właściwości turmalinu?

Turmalin nie tylko olśniewa swoim wyglądem i różnorodnością barw, ale oferuje również liczne korzyści dla ciała i ducha.

Właściwości zdrowotne turmalinu

 • Wsparcie dla układu nerwowego. Turmalin pozytywnie wpływa układ nerwowy, przez co mniej jesteśmy podatni na stres i zmęczenie.
 • Lepsza cyrkulacja krwi. Noszenie turmalinu może wspomóc krążenie, co z kolei korzystnie wpływa na cały organizm, odżywiając komórki i tkanki.
 • Ulga w bólu. Kamień ten ma właściwości przeciwbólowe. Szczególnie polecany jest przy migrenach i bólach głowy.
 • Wzrost energii.  Noszenie wielobarwnego kamienia ma dodawać siły fizycznej i witalności.
 • Wsparcie w odchudzaniu.  Turmalin może również wspierać redukcję wagi i cellulitu.
turliman-bizuteria-artystyczna

Właściwości duchowe i mentalne turmalinu 

 • Radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Kamień ten pomaga w budowaniu wewnętrznej siły potrzebnej do pokonywania trudności w relacjach międzyludzkich i zawodowych. 
 • Wzmacnia motywację. Turmalin wspiera wewnętrzną moc, motywując do osiągania zamierzonych celów finansowych i osobistych. 
 • Wzrost pewności siebie i samooceny. Noszenie turmalinu może znacząco wpłynąć na poprawę samooceny, wiary we własne siły. 
 • Ochrona przed negatywną energią. Kamień odpycha negatywne myśli i emocje, wprowadzając w życie spokój i pozytywną energię. 

Jak nosić turmalin?

Turmalin (szczególnie ten czarny) to wyjątkowo efektowny i stylowy kamień, który doskonale prezentuje się w każdym wydaniu. Bez znaczenia, czy będzie noszony jako bransoletka, kolczyki, wisiorek czy naszyjnik, zawsze stanowi przyciągający uwagę dodatek do stroju każdej kobiety. Biżuteria z turmalinem świetnie sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych stylizacjach. Oryginalna i niebanalna, artystyczna, stanowiąca połączenie geometrii i wyrafinowanych form, będzie unikalnym dodatkiem dla oficjalnego stroju, casual chic czy stylizacji na luzie.

Czarny turmalin, w swojej klasycznej postaci, jest kamieniem uniwersalnym, który może łączyć się praktycznie z każdym elementem garderoby i dodatkami. Szczególnie dobrze komponuje się ze złotem i srebrem. Warto go również, na zasadzie kontrastu, łączyć z kamieniami o jasnych, czystych barwach, jak pastele czy różne odcienie złamanej bieli. Stanowi też doskonały duet z innymi kamieniami, takimi jak koral, lawa wulkaniczna, biały howlit czy obsydian.

Czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia biżuterii z turmalinem?

Turmalin doskonale prezentuje się na nadgarstku i szyi każdej kobiety. Nie ma potwierdzonych naukowo przeciwwskazań do noszenia tego typu kamienia.

Komu najlepiej wręczać biżuterię z turmalinem?

Biżuteria zawierająca turmalin jest nie tylko unikalna i efektowna, ale również ponadczasowa. W praktyce spodoba się wielu osobom, które poszukują nietuzinkowej biżuterii o niepowtarzalnym designie, którego nie znajdą nigdzie indziej. Jest to również doskonały prezent dla wszystkich zajmujących się ezoteryką i astrologią, którzy z przyjemnością będą nosić biżuterię o magicznej mocy, pozwalającej rozproszyć negatywne myśli i wprowadzić do swojego życia więcej pozytywnej energii.

Jak dbać o biżuterię z turmalinem?

Niezwykłej urody turmaliny, które są niestety kamieniami, które stosunkowo łatwo przyciągają drobiny, szczególnie kurz. Na szczęście dbanie i pielęgnacja bransolety czy wisiorka z turmalinem nie jest problematyczne. Wystarczy użyć wody i miękkiej szmatki. Kamienie powinniśmy przecierać delikatnie, aby nie naruszyć struktury biżuterii. W żadnym wypadku nie należy stosować  mocnych środków chemicznych, w tym metod ultradźwiękowych czy parowych. Nie jest to konieczne.

Autorska biżuteria z turmalinem w naszym sklepie. 

W KRAUZA DESIGN znajdziesz bogatą i zróżnicowaną ofertę artystycznej biżuterii z turmalinami, w tym bransoletki czy efektowne naszyjniki. Znajdziesz u nas autorską biżuterię z turmalinami,  która sprawdzi się w każdych okolicznościach.  Turmalin doda uroku codziennym stylizacjom, świetnie sprawdzi się na wieczorne wyjścia, lub jako oryginalny prezent.

Nasza biżuteria z turmalinem to coś więcej niż tylko ozdoby – to sposób, by pokazać indywidualny styl i dodać wyrazistego akcentu do codziennej stylizacji.