You are currently viewing Apatyt i jego właściwości

Apatyt i jego właściwości

  • Post category:Blog

Apatyt to popularny minerał z gromady fosforanów. W naturze występuje bardzo powszechnie, ale przez wiele lat pozostawał w cieniu innych kamieni półszlachetnych.

Często jest mylony z zielonym akwamarynem lub turmalinem, choć zazwyczaj jest od nich znacznie tańszy. Nazwa apatyt wzięła się właśnie z faktu, że kamień ten potrafi “udawać” inne wartościowe minerały. W języku greckim “apatao” oznacza zwodzić albo oszukiwać.

Wiele źródeł zwraca uwagę na fakt, że kości i zęby ludzi oraz zwierząt zawierają substancję bardzo podobną do chemicznej składowej apatytu. Ponadto według wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki przejaw życia jest obecny również w skałach i kamieniach, z których możemy czerpać jakości, jakich potrzebujemy w danym momencie.

Jakie właściwości ma apatyt

Uważa się, że to kamień, który związany jest z kreacją. Podnosi moc stwórczą osob, która go nosi. Wspiera motywację, naturalny entuzjazm i chęć do działania.

Jeżeli czujesz, że brakuje Ci energii do realizacji planów, noś bransoletkę z apatytem.

Naszyjnik z apatytem pomoże Ci wydobyć na powierzchnię i realizować te pragnienia, które są szczególnie bliskie Twojemu sercu. Być może nawet nie miałaś odwagi o nich pomyśleć, ale apatyt to kamień sprawczości, który wspiera wewnętrzną siłę.

Kolczyki z apatytem mogą być talizmanem wspierającym twórcze idee. Są dobrym pomysłem na prezent, np. dla osoby, która pracuje w branży kreatywnej.

Ponadto energia apatytu odsuwa negatywne myśli i dodaje wigoru.

Z astrologicznego punktu widzenia apatyt łączy się ze znakiem Wagi, Barana ii Bliźniąt, ale polecany jest każdej osobie, która pragnie wzmocnić swoją siłę manifestacji.

W kontekście finansów i pracy służy podnoszeniu radości z wykonywanych zadań oraz przyciąganiu obfitości.

Apatytu używa się również do harmonizowania czakr, poprawiania samooceny i wzmacniania wiary w siebie.

Z pewnością jest to kamień, na który warto zwrócić uwagę – jeżeli nie ze względu na jego właściwości, to na pewno z uwagi na jego piękno.

Biżuteria z apatytem

W polskim jubilerstwie apatyt pojawił się względnie niedawno, ale szybko zdobył uznanie wśród miłośniczek biżuterii. Jego urok polega na pięknych kolorach oraz drobnych niuansach w strukturze.

Najbardziej popularne są apatyty w głębokich morskich odcieniach lub w kolorze zgaszonej zieleni.

Te pierwsze występują często w formie fasetowanych drobnych kamyczków. Połączenie urzekającej barwy z delikatnym blaskiem stanowi energetyczny dodatek do srebra lub złota.

Zielone apatyt często występują natomiast w bardziej surowej formie, w postaci większych lekko szlifowanych bryłek. Są delikatnie przejrzyste i sprawiają wrażenie nieco zamglonych w środku, dlatego najczęściej oprawia się je w młotkowane lub oksydowane srebro.

Taka biżuteria ma nieco tajemniczy charakter i jest uwielbiana przez kobiety w delikatnym typie urody. Świetnie podkreśla też piękno zielonych oczu osoby, która nosi kolczyki z tą wersją apatytów.

Pomimo jubilerskich zamiłowań do koloru, środowisko kolekcjonerów kamieni wybiera raczej bezbarwne apatyty. Te o wysokiej przejrzystości są wyjątkowo poszukiwane i zdecydowanie najdroższe.

Zobacz, jak prezentuje się biżuteria z apatytami dostępna w naszym sklepie internetowym. Pamiętaj, że każdy nasz naszyjnik lub bransoletkę możesz zamówić z tym kamieniem.

Polub nas na Instagramie i jako pierwsza zamawiaj nowości i unikaty.